نسخه چاپی


همزمان با روز ملی روستا و عشایر صورت گرفت

افتتاح و بهره برداری از ۶۲۵ پروژه عشایری با دستور رئیس جمهوری

همزمان با 15 مهر ماه "روز ملی روستا و عشایر" و در بیست و هفتمین برنامه افتتاح پروژه ها و طرحهای جهش تولید، ۶۲۵ پروژه عشایری با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان امور عشایر ایران و جمعی از مسئولین کشوری که برای اجرای طرح های ملی روستایی و عشایری به مناسبت روز ملی روستا و عشایر به خراسان جنوبی عزیمت کرده بودند، با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور، پروژه بزرگ تامین آب سالم و بهداشتی چهل محله عشایری بمرود در شهرستان زیرکوه را به عنوان نمونه ای از 625 پروژه آبرسانی به عشایر کشور افتتاح کردند.

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح و بهره برداری از این پروژه که استاندار خراسان جنوبی و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند و به صورت زنده از شبکه خبر پخش می شد، در گزارشی از اجرای پروژه های آبرسانی به مناطق عشایری کشور به رئیس جمهور، اظهار داشت: عشایر با سهم ۱.۷ درصدی از کل جمعیت کشور، در بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نقش موثری دارند به طوری که ۲۵ درصد از گوشت قرمز کشور را این قشر شریف تولید می کنند و ۳۵ درصد از صنایع دستی کشور نیز توسط عشایر تهیه می شود.

کاظم خاوازی با اشاره به نقش عشایر به عنوان عوامل پدافندی در مرزهای کشور، گفت: مدیریت و بهره برداری ۳۸ درصد از جنگل ها و مراتع کشور در اختیار عشایر است.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به عشایر کشور شده است، افزود: شورای عالی عشایری در این دولت احیا شد و مصوبات خوبی داشت که به پشتوانه این مصوبات، ۳۸۰۰ میلیارد تومان برای ۱۳۰ هزار خانوار عشایری اختصاص یافت و در بخش های زیربنایی اتفاقات مهمی رقم خورد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تامین آب سالم و بهداشتی برای خانوارهای عشایری، خاطرنشان کرد: در این دولت، سطح برخورداری عشایر از آب سالم و بهداشتی از ۴۳ درصد به ۶۳ درصد ارتقا یافته و با تقویت زیرساخت های ناوگان های آبرسانی، سطح دسترسی عشایر به آب سالم و بهداشتی از ۵۰ درصد به ۷۸ درصد رسیده است.

وی گفت: امروز ۶۲۵ پروژه عشایری بهره برداری خواهد شد که یکهزار و 710 کیلومتر در این پروژه ها عملیات لوله کشی انجام شده، ۹ میلیون مترمکعب عملیات خاکبرداری صورت گرفته و ۴۰ حلفه چاه حفر شده تا ۲۱ هزار خانوار عشایری به آب سالم، بهداشتی و پایدار دسترسی داشته باشند و پیش بینی می شود با عنایت دولت، آبرسانی سالم و پایدار به ۲۰ هزار خانوار عشایری دیگر امکان پذیر باشد.

خاوازی با اشاره به تسهیلات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، گفت: بیش از ۶۱۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات این قانون در بخش کشاورزی جذب شده است.

پس از سخنان وزیر جهاد کشاورزی، رئیس جمهور با تبریک 15 مهر ماه "روز ملی روستا و عشایر" به همه روستائیان و عشایر سرافراز، دستور افتتاح  ۶۲۵ پروژه عشایری و ۸۶۶ طرح روستایی در سراسر کشور را صادر کرد.

 

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٥ مهر ١٣٩٩ - ٠٨:١٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: