نسخه چاپی


قشلاق در انتظار عشایر تهران

کوچ پائیزه عشایر پایتخت آغاز شد

مدیر امور عشایر استان تهران گفت: عشایر این استان در آستانه شروع فصل سرما و پس از ۱۰۰ روز حضور در مراتع و مناطق کوهستانی، کوچه پاییزه خود را به سمت مناطق جنوبی استان شروع کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر کشور به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان تهران، هاتف ممیزی با اعلام این مطلب به خبرنگاران، افزود: کوچ پائیزه عشایر به صورت مکانیزه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با همکاری استانداری، فرمانداران و شبکه بهداشت درمان مقرر شد در این کوچ دام‌ عشایر همچون سابق به صورت پیاده جابجا شود اما عشایر به صورت مکانیزه در حال کوچ هستند.

ممیزی با اشاره به اینکه این کوچ حدود یک ماه به طول می‌انجامد، ادامه داد: یکهزار و ۸۰۰ خانوار عشایری استان تهران به همراه ۶۰۰ خانوار عشایر مهمان از استان‌های سمنان، قم و مرکزی اکنون به مناطق میان‌بند و قشلاقی جنوب استان در حال کوچ هستند.

مدیر امور عشایر استان تهران با اشاره به آخرین خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان تهران، گفت: در سال جاری به عشایر در مناطق ییلاقی خدماتی نظیر آبرسانی سیار، توزیع سیلندر گاز،  توزیع آرد و مرمت ایل‌راه‌ها ارائه و هماهنگی‌های لازم در بخش‌ بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست و فرمانداری‌ها انجام شد.

وی اضافه کرد: همچنین در سال جاری استقرار سامانه‌های استفاده از انرژی خورشیدی در تامین روشنایی و حمام‌های خورشیدی در مناطق ییلاقی استان اجرا شد.

ممیزی مرمت و بازسازی منابع تامین آب آشامیدنی عشایر در مناطق ییلاقی، واکسیناسیون دام عشایر، فعال‌سازی شبکه تلفن همراه و راه‌اندازی فروشگاه سیار این قشر را از دیگر خدماتی عنوان کرد که با حمایت استانداری تهران در مناطق ییلاقی استان انجام شد.

مدیر امور عشایری استان تهران با بیان اینکه بازگشت عشایر از مناطق ییلاقی مستلزم عبور دام عشایر از مناطق میان‌بند (مسیر بین ییلاق و قشلاق) است، افزود: به دلیل توسعه فضاهای شهری، صنعتی و کشاورزی برخی از معابر عشایر مسدود شده است.

وی تاکید کرد: هرگونه ایجاد مانع در مسیر کوچ عشایر با قانون مغایر است و طبق قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

عشایر استان تهران همراه با عشایر استان‌های قم، مرکزی و سمنان حدود ۱۰۰ روز از سال را در مناطق سردسیر شهرستان‌های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند در شمال این استان به تولید محصولات لبنی و دامی می پردازند.

حدود دو هزار و 587 هزار خانوار عشایری در استان تهران زندگی می‌کنند که هر سال در این فصل به مناطق قشلاقی استان از جمله شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، ری، ملارد و شهریار رهسپار می‌شوند.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٦ شهريور ١٣٩٩ - ٠٩:٠٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: