نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان:

بیمه امیدی برای دوران سالمندی و از کار افتادگی عشایر است

مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان با اشاره به شش هزار بیمه شده عشایر این استان، گفت: بیمه برای جوامع عشایری که هیچ نهاد و مرکزی به عنوان کارفرما نمی‌تواند آنان را بیمه کند راهی امید بخش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امورعشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر سیستان و بلوچستان، حمید طوقی بیمه را امیدی برای دوران سالمندی، بیماری و از کار افتادگی عشایر بیان کرد و افزود: به همین منظور و برای دسترسی بهتر عشایر به بیمه حدود 9 شرکت تعاونی عشایری استان به عنوان کارگزار نیز فعالیت می‌کنند تا بتوانیم راحت‌تر عشایر را بیمه کنیم.

وی با اشاره به 6 هزار بیمه شده عشایری در استان گفت: بیمه برای جوامع عشایری که هیچ نهاد و مرکزی به عنوان کارفرما نمی‌تواند آنها را بیمه کند می‌تواند راهی امید بخش باشد اما بسیاری از عشایر به دلیل محدودیت 50 سالگی سقف بیمه‌شدگی قادر به بیمه کردن خود نیستند بنابراین اگر در این مسئله تجدید نظر شود شاید بتوان تعداد عشایر بیشتری را بیمه کرد.

طوقی با اشاره به آمار جامعه عشایری سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس آمارهای رسمی مرکز آمار حدود 18 هزار و 984 خانوار عشایری با جمعیت حدود 102 هزار و 245 نفر با 900 هزار راس دام در استان حضور دارند.

وی افزود: عشایر استان سالانه حدود سه هزار و 400 تن گوشت قرمز، 12 هزار 500 تن شیر و لبنیات و 70 هزار مترمربع صنایع دستی از جمله حصیربافی و سوزندوزی تولید می‌کنند.

طوقی با بیان اینکه  256 طایفه در سیستان و بلوچستان زندگی می کنند که حدود 8 درصد از جمعیت کوچنده روستائی کشور را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: ما در سیستان و بلوچستان ایل نداریم و فقط طایفه مطرح است و حدود 4 درصد از جمعیت استان مربوط به عشایر است.

مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان با اشاره به مشکلات حدود 20 سال خشکسالی‌ که در استان حاکم بود، گفت: قطعا این خشکسالی موجب ایجاد مشکلاتی شده بود اما خوشبختانه به دلیل بارندگی‌های چند سال اخیر وضعیت استان بهتر شده است.

وی در خصوص خدمات ارائه شده به عشایر استان نیز گفت: با توجه به وضعیت آب و هوایی خشک منطقه، اولویت ما آبرسانی به عشایر است و احداث چاه، مرمت راه‌ها، تامین برق برای افزایش رفاه عشایر و توزیع 2 هزار و 350 پنل خورشیدی برای تامین برق و روشنایی عشایر از اقداماتی است که برای کمک به رفاه عشایر انجام شده است.

طوقی ادامه داد: در کنار این اقدامات با تسهیلات ارزان قیمتی که به عشایر ارائه می‌دهیم سعی داریم تا ضمن کمک به اشتغال به افزایش درآمد عشایر کمک کنیم.

مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان افزود: در خصوص زنان عشایری نیز حدود 47 صندوق اعتبارات خرد زنان و دختران عشایری در سطح استان راه اندازی کرده ایم تا در ایجاد اشتغال و کمک به درآمدزایی زنان و دختران عشایری کمک کنیم.

وی برنامه ششم را بهترین قانون برای عشایر دانست و گفت: با ارزیابی برنامه‌های قوانین اول تا ششم  دولت پی می‌بریم که این برنامه بهترین برنامه برای عشایر کشور است، زیرا در قوانین اول تا پنجم به شرایط مادی و معنوی عشایر توجه‌ای نشده بود، اما در برنامه ششم مقرر است تا 35 درصد مالیات برارزش افزوده به مناطق عشایری و فاقد دهیاری تعلق یابد و توانستیم در سال گذشته حدود 10 تا 15 میلیارد تومان از همین محل پروژه برای عشایر استان تعریف کنیم.

طوقی گفت: شاید در سطح کشور جزو معدود استان‌هایی باشیم که آبیاری حدود سه هزار و 500 هکتار از اراضی استان را آغاز کرده است که هزار هکتار آن انجام شده و مابقی در حال انجام است، البته اعتبارات این پروژه را وزارت جهاد کشاورزی تامین کرده است.

مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در سال 84 مصوبه‌ای توسط هیئت وزیران مبنی بر اینکه کلیه دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت بهداشت، راه، مسکن، نیرو و غیره موظفند بر اساس بند 5 آیین نامه ساماندهی بخشی از اعتبارات خود را برای مناطق عشایری هزینه کنند، تصویب شد که بر این اساس در سال 97 توانستیم حدود 67 میلیارد تومان از این دستگاه‌ها اعتبار اخذ کنیم.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٩ - ١٣:٥١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: