پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


معاون سازمان امور عشایر ایران: اجرای چهار سرشماری رسمی از جامعه عشایری پس از انقلاب

معاون سازمان امور عشایر ایران گفت: پس از انقلاب چهار سرشماری رسمی از عشایر کوچنده کشور در سال های 1366، 1377، 1387 و 1399 انجام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، مهدی میزبان در نشست بررسی آمار عشایر استان‌های خوزستان و چهارمحال ‌و‌ بختیاری در سالن کوچ با اشاره به اجرای چهار سرشماری رسمی از عشایر کوچنده کشور در دوران پس از انقلاب، اظهار داشت: در اولین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور در سال 1366 جمعیت عشایر یک میلیون و 150هزار نفر و در دومین سرشماری رسمی در سال 1377 این آمار یک میلیون و 300هزار نفر بود.

مهدی میزبان ادامه داد: در سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور در سال 1387 جمعیت عشایر یک میلیون و 186هزار نفر و در سرشماری چهارم که در سال 1399 به صورت ثبتی مبنایی انجام شد، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و 101هزار نفر اعلام شد.

وی گفت: برخی از عشایر در سرشماری ثبتی مبنایی در سال 1399 از سرشماری جا مانده اند و نام آنان در سامانه مربوطه ثبت نشده و خدماتی که به عشایر داده می شود را دریافت نمی کنند که این موضوع را باید هرچه سریع تر برطرف کنیم.

میزبان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در چهار سال گذشته برای پالایش آمار جامعه عشایری، افزود: از دوسال پیش به این طرف، رویکرد سازمان برای پالایش جمعیت عشایر کوچنده کشور براساس عضویت در تعاونی های عشایری بوده است.

معاون توسعه و امور زیربنائی سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه هر نفر عشایر باید تنها عضو یک تعاونی عشایری باشد، ادامه داد: نزدیک به ۴۰درصد از جمعیت عشایر کوچنده کشور در استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان و فارس حضور دارند و پالایش آمار عشایر این چهار استان از اهمیت زیادی برخوردار است.

فضل خرم مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان و برزو منصوری مدیرعامل صندوق توسعه بخش کشاورزی عشایر نیز در این نشست در خصوص نحوه ارائه خدمات به جامعه عشایری و مشکلاتی که اختلاف آمار عشایر در این زمینه ایجاد کرده، توضیحاتی ارائه دادند.

سیداسکندر موسوی زاده و محمد محمودی مدیران‌کل امور عشایر استان های خوزستان و چهارمحال ‌و بختیاری نیز گزارشی از آمار ثبت شده در سامانه سرشماری ثبتی مبنایی و عشایری که دفترچه عضویت در تعاونی دارند و پیگیری های صورت گرفته برای برطرف کردن مشکلات موجود در این زمینه ارائه دادند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٩ تير ١٤٠٣ - ١٩:٢٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: