پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خوزستان:

احداث "پل کول" در مسیر سخت گذر شهیون دزفول با جدیت در حال انجام است

مدیرکل امور عشایر خوزستان گفت: احداث "پل کول" در منطقه عشایری و سخت گذر شهیون در شهرستان دزفول با جدیت در حال انجام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، سیداسکندر موسوی‌زاده این مسیر را ایلراه اصلی عشایر از خوزستان به لرستان عنوان کرد و افزود: در دولت سیزدهم و از سال 1401 برای تسهیل در تردد عشایر دزفول، احداث "پل کول" توسط امور عشایر خوزستان آغاز شده که مصداق بارز توجه دولت سیزدهم به عشایر دزفول است.

وی با ابراز امیدواری به اینکه این پل تا پایان سال جاری تکمیل و مورد بهره برداری عشایر قرار گیرد، گفت: "پل کول" شامل دو دهانه ۱۴متری و یک دهانه ۶۰متری است.

موسوی زاده به سختی های احداث این پل در این مسیر سخت گذر اشاره کرد و گفت: حمل مصالح با خودروی کمک دار تا محل احداث این پل حدود هفت ساعت به طول می‌انجامد از اینرو هیچ پیمانکاری حاضر به کار در این منطقه نمی‌شد ضمن اینکه در زمستان به علت بارش برف، مسیر بسته می‌شود و آنتن دهی تلفن و برق نیز وجود ندارد.

"پل کول" از قدیمی‌ترین گذرگاه‌های عشایر کشور است که بیشتر از۸۰سال است عشایر منطقه در این مسیر، برای عبور خود و دام هایشان از عرض رودخانه، از "گَرگَر" استفاده می‌کنند. این مسیر، شمال دزفول در استان خوزستان را به جنوب الیگودرز در استان لرستان متصل می‌کند؛ مسیری که محل تردد دوهزار خانوار عشایری از استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و لرستان می باشد.

"گرگر" وسیله ای به شکل ابتدایی تله‌کابین است که در مناطق سخت گذر عشایری و روستایی از آن برای عبور از عرض رودخانه استفاده می‌شود.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٦ خرداد ١٤٠٣ - ٢٢:١١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: