پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


ورود دام مازاد به دشت لار ممنوع است

۸۵ تا ۸۷ هزار پروانه‌ چرا برای دامداران و عشایر دشت لار صادر شده است

اواخر خرداد زمان ورود عشایر به دشت لار است و نمایندگانی از منابع طبیعی و محیط‌زیست با حضور در مبادی، از ورود دام مازاد به منطقه جلوگیری می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، بخشی از دشت لار با مساحت ۲۷,۷۸۸هکتار در دامنه غربی قله دماوند در استان‌های مازندران و تهران طی مصوبه شماره ۱۹۷ شورای عالی محیط زیست در 25 مهرماه 1380 به عنوان پارک ملی تعیین شده و در سال ۱۳۵۹ با پایان یافتن احداث سد لار در پارک ملی لار، قسمت زیادی از اراضی و مراتع دره لار در محدوده آبی دریاچه سد قرار گرفت که از مرتفع‌ترین دریاچه‌های انسان‌ساز است.

 حدود یک‌سوم آب شرب شهر تهران از رودخانه و دریاچه مصنوعی سد لار تأمین می‌شود از این رو حفاظت از حوضه آبی دشت لار برای تأمین آب شرب تهران بسیار حائز اهمیت است.

تابستان که می‌شود در جای‌جای دشت لار سیاه‌ چادرهای عشایر به چشم می‌خورد، در اطراف هریک از آنها کودکان مشغول بازی و جست‌و‌خیز هستند و زنان گوسفندان را می‌دوشند، ماست و پنیر درست می‌کنند، در دوشان‌ها کره می‌زنند و بچه‌داری و آشپزی هم می‌کنند و دوشادوش مردان چرخ زندگی را می‌چرخانند.

 یکی از نگرانی‌های دوستداران محیط زیست برای دشت لار که به عنوان پارک ملی به ثبت رسیده، تعداد زیاد دام در مراتع است که موجب آسیب به گونه‌های گیاهی منطقه و در نهایت فرسایش خاک می‌شود، از اینرو برای ورود دام به دشت لار قانون و ضوابطی وجود دارد و تنها عشایری می‌توانند وارد این حوزه شوند که پروانه چرا و کارت واکسیناسیون دام‌ داشته باشند.

 

کمیته فنی تاریخ ورود عشایر به دشت لار را تعیین می کند

سرپرست محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در این‌باره به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: پارک ملی ضوابط خاص خودش را دارد، بر این اساس تمام دستورالعمل‌های ورود به دشت لار را به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرده ایم و بر رعایت تمام نکات آن تأکید داریم.

علی امراللهی درباره تاریخ ورود عشایر به دشت لار افزود: برای این منظور قرار شد یک کمیته فنی تخصصی در منابع طبیعی تاریخ دقیق ورود عشایر را اعلام کند.

وی با اشاره به قوانین ورود عشایر و دام‌هایشان به پارک ملی لار، اظهار کرد: پروانه‌هایی که برای ورود دامداران و عشایر و تعلیف دام‌ به دشت لار صادر شده به دهه‌های ۶۰ و ۷۰ برمی‌گردد، یعنی بالای ۲۰ تا ۳۰ سال سابقه دارند، بعد از آن دیگر پروانه جدیدی صادر نشده است، در واقع محیط زیست به دنبال کاهش تعداد پروانه‌های چرا است.

امراللهی ادامه داد: این پروانه‌ها قابلیت واگذاری ندارند یعنی اگر فردی بخواهد پروانه فرد دیگری را خریداری کند این امکان وجود ندارد، همچنین فقط ورثه می‌توانند از آن استفاده کنند، یعنی قابلیت واگذاری به غیر را ندارد، اگر فردی نخواهد شغل پدرش را ادامه دهد و از پروانه استفاده نکند خودبخود باطل می شود.

 

۸۵ تا ۸۷ هزار پروانه‌ چرا برای دامداران و عشایر دشت لار صادر شده است

سرپرست محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه متولی صدور پروانه چرای دام، منابع طبیعی است، گفت: تعداد پروانه‌ای که برای دامداران و عشایر برای ورود به دشت لار صادر شده بین ۸۵ تا ۸۷هزار رأس است.

وی ادامه داد: برای کنترل ورود دام به دشت لار، تیمی از منابع طبیعی در ورودی پارک مستقر می‌شوند و پروانه چرا و کارت واکسیناسیون دام هر گروهی که قصد ورود به دشت را داشته باشند کنترل می‌کنند و در صورتی که تعداد دام با پروانه هماهنگی داشته باشد اجازه ورود داده می‌شود، در غیر این صورت مازاد اعلام می‌شود و از ورود آنها به منطقه جلوگیری می شود.

امراللهی افزود: بعضا هم احتمال دارد تعدادی دام از غیر ورودی‌های مشخص‌شده وارد منطقه شوند مثلا دام از کوه و کمر وارد دشت شود، در این شرایط یکی از وظایف منابع طبیعی این است که با حضور در محل استقرار عشایر، دام‌ آنان را سرشماری می‌کنند و اگر با تعداد پروانه همخوانی نداشته باشد از محدوده خارج خواهند شد، در واقع منابع طبیعی تیم پایش و در گردش دارد که هم برای زمان ورود و هم زمان استقرار عشایر در دشت لار کار پایش را انجام می‌دهند.

وی درباره لزوم داشتن کارت واکسیناسیون دام‌ نیز گفت: دشت لار منطقه‌ای طبیعی و حفاظت‌شده است که حیات وحش زیادی در آن زیست می‌کنند که با وجود دام‌ اهلی در منطقه امکان انتقال بیماری مشترک بین دام و حیات وحش وجود دارد، از این رو داشتن کارت واکسن دام الزامی است در غیر این صورت از ورود دام به منطقه جلوگیری می‌شود.

وی ابراز کرد: عشایر در دشت لار اجازه ساخت‌وساز ندارند و این یکی از دغدغه‌های محیط زیست است، این مسئله جزء موضوعات مهم شرکت آب منطقه‌ای است، در واقع بحث استقرار و احداث سرویس‌های بهداشتی در حریم کمی و کیفی بستر رودخانه برنامه مشترک سازمان محیط زیست، شرکت آب منطقه‌ای و منابع طبیعی است که در حال پیگیری آن هستیم تا عشایر تحت هیچ شرایطی در داخل محدوده حریم و بستر رودخانه سرویس بهداشتی احداث نکنند تا موجبات آلودگی منابع آبی فراهم نشود.

 

عشایر در لار سامانه عرفی دارند و چادرهای خود را برپا می کنند

سرپرست محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: عشایر برای برپاکردن چادرهای خود سامانه عرفی دارند و مشخص است هرکدام در چه محلی و چه نقطه‌ای باید چادرهایشان را برپا کنند و دام‌شان را در چه مرتعی نگه دارند، یعنی حتی مرتعی که باید دام‌ را در آن به چرا ببرند نیز مشخص است.

وی بیان کرد: دیگر پروانه‌های جدیدی برای چرای دام در دشت لار صادر نمی‌شود، پروانه‌های موجود را هم منابع طبیعی به عنوان متولی صدور پروانه چرا، در سنوات گذشته صادر کرده و محیط زیست هم براساس پروانه‌های داده ‌شده اجازه ورود به پارک ملی لار را می‌دهد و اگر تعداد دام بیشتر از تعداد درج‌شده در پروانه باشد، به‌عنوان دام مازاد اجازه ورود به دشت لار داده نمی‌شود.

 امراللهی اظهار کرد: براساس قانون، برخورد با دام مازاد بر عهده منابع طبیعی است، بنابراین رصد پروانه‌ها مبنی بر اینکه تعداد دام با عدد درج‌شده در پرونده همخوانی داشته باشد، جزء وظایف منابع طبیعی است و با توجه به اینکه دشت لار منطقه حفاظت‌شده است، از این‌رو نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست هم در منطقه حضور دارند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٦ خرداد ١٤٠٣ - ١٢:٠٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: