پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر چهارمحال بختیاری:

1500 پنل خورشیدی در بین عشایر چهامحال و بختیاری توزیع می شود

مدیرکل امور عشایر چهارمحال بختیاری گفت طی یک ماه آینده ۱۵۰۰ پنل تولید برق خورشیدی در بین عشایر این استان توزیع می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سامان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، محمد محمودی اظهار کرد: یکی از برکات سفرهای دولت شهید رئیسی در چهارمحال‌وبختیاری، اختصاص ۱۵۰۰ پنل خورشیدی با مشارکت شرکت تولید برق استان است که ظرف یک ماه آینده در بین عشایر استان توزیع خواهد شد.

وی افزود: چهارمحال‌وبختیاری بعد از فارس دومین استان عشایری پرجمعیت کشور با ۱۲۴هزار و ۱۷۳نفر در قالب ۲۵هزار ۱۱۰خانوار است که یک میلیون و 500هزار رأس دام در اختیار دارند.

مدیرکل امور عشایر چهارمحال بختیاری ادامه داد: بیشترین جمعیت عشایری استان مربوط به شهرستان کوهرنگ با ۶۰هزار نفر است که بیشتر آنان قشلاق خود را در خوزستان می‌گذرانند و خدمات مورد نیازشان نیز با همکاری امور عشایر خوزستان ارائه می‌شود.

محمودی اضافه کرد: با توجه به پراکندگی عشایر و کوهستانی بودن مناطق استان، نگهداری و مرمت راه های عشایری از اهمیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه در سال جاری بر خلاف سال‌های گذشته که بازگشایی راه ها از طریق شرکت‌های پیمانکاری غیردولتی بود،  با اضافه شدن سه دستگاه لودر در ناوگان عمرانی امور عشایر استان عملیات بازگشایی مسیرها آغاز شده است.

وی گفت: فقر مراتع در چهارمحال و بختیاری به‌دلیل خشکسالی چند سال اخیر است و ازدیاد جمعیت دام استان نسبت به مساحت مراتع از مهم‌ترین چالش‌های حوزه عشایری است.

مدیرکل امور عشایر چهارمحال بختیاری با بیان اینکه با تأسیس میدان عرضه و فروش دام اقدام مناسبی برای معیشت و درآمد عشایر استان صورت می‌گیرد، افزود: درحال حاضر با انجام جایابی میدان عرضه دام عشایر استان و مطالعات مربوط به آن انتظار می‌رود اصلاحات لازم در سازمان امور عشایر تا پایان همین ماه انجام شود.

محمودی بیان کرد: در مصوبات سفر اول رئیس‌جمهور ۱۰میلیارد تومان برای پل خورشیدی گزستان در منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ اختصاص داده شد و با توجه به این‌که این منطقه یک شاهراه حیاتی عشایر استان برای کوچ به استان خوزستان محسوب می‌شود، امیدواریم ظرف مدت کاری تعیین شده مراحل تکمیل پایه‌های پل و عرشه آن به اتمام برسد.

وی بیان داشت: ۱۰میلیارد تومان اعتبار نیز برای راه پنبه کار اختصاص داده شده که پس از انجام مطالعات لازم وارد مرحله مناقصه می‌شود.

مدیرکل امور عشایر چهارمحال بختیاری خاطرنشان کرد: ۹۰میلیارد تومان اعتبار برای تامین آب شرب سالم و پایدار عشایر استان نیاز است که سه میلیارد تومان در سفر اول و پنج میلیارد تومان نیز در سفر دوم رئیس‌جمهور برای این موضوع اختصاص داده شده است.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٢ خرداد ١٤٠٣ - ١٤:٠٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: