پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


همزمان با هفته معلم

گرامیداشت یاد "محمد بهمن بیگی " بنیانگذار آموزش عشایری در ایران برگزار شد

همزمان با هفته معلم، دانش آموختگان زنده یاد "محمد بهمن بیگی" بنیانگذار آموزش عشایری مزار وی را گلباران و یادش را گرامی داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، همزمان با هفته معلم، در مراسمی که با حضور "سیکینه کیانی" همسر "محمد بهمن بیگی" بنیانگذار آموزش عشایری برگزار شد، جمعی از دانش آموختگان مدارس عشایری مزار وی را گلباران و یادش را گرامی داشتند.

در این مراسم، علاقمندان و دانش آموختگان دبیرستان عشایری در وصف بنیانگذار مدارس عشایری و معلم بزرگ ایل "محمد بهمن بیگی" و یار وفادار وی مرحوم استاد شهبازی که در جوار زنده یاد بهمن بیگی آرمیده، شعر و دکلمه خوانی کردند.

زنده یاد محمد بهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایری در ایران، از ایل قشقایی در شهرستان فیروزآباد استان فارس بود. وی کارش را از سال ۱۳۳۱آغاز کرد و در طول ۲۸سال مدیریت بر اداره آموزش عشایر، بیش از ۱۰هزار معلم تربیت کرد و موسسات مختلفی از قبیل دبیرستان شبانه روزی عشایری شیراز، مرکز آموزش فنی و حرفه ای عشایر دختران و پسران، موسسه تربیت مامای عشایر و مرکز تربیت روستاپزشک و دامپزشک را بنیان گذاشت.

بهمن بیگی همچنین توانست نخستین جایزه فرهنگی یونسکو را در سال ۱۳۵۳به دلیل پیکار با بی سوادی در ایران دریافت کند.

علاوه بر آثار فاخری از جمله عرف و عادت در عشایر فارس، بخارای من ایل من، اگر قره قاج نبود، به اجاقت قسم، تاریخچه مختصری از فعالیت های اداره کل آموزش عشایر، و طلای شهامت که توسط "محمد بهمن بیگی" به رشته تحریر درآمده، شاگردان وی نیز کتاب های زیادی پیرامون شخصیت، اقدامات و اثرات کار فرهنگی بهن بیگی انتشار داده اند.

علاوه بر آثار مکتوب، فیلم هایی با عناوین مدرسه ای که باد برد، اگر بهمن بیگی نبود، چادرهای سفید، فرصت، و دو مستند معلم و الفبای معجزه گر پیرامون زندگی، شخصیت و اقدامات فرهنگی "محمد بهمن بیگی" ساخته شده و از تلویزیون پخش شده است.

با حضور بهمن بیگی و ایجاد دانش سرای عشایری شیراز و تربیت معلمانی در مدت کم از بین فرزندان عشایر، سواد آموزی در بین عشایر قشقایی و سپس سایر ایلات کشور جدی شد و شوق و ذوق نوجوانان و جوانان برای تحصیل و معلمان برای تدریس و امکانات آموزش عشایر دست به دست هم داد تا جهشی در سوادآموزی عشایر برداشته اتفاق بیفتد.

محمد بهمن بیگی در 26 بهمن 1289 در ایل قشقایی به دنیا آمد و در یازدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹در سن ۹۰سالگی دار فانی را وداع گفت. آرامگاه وی در منطقه والفجر شیراز می باشد.

  • تاریخ درج خبر : جمعه ١٤ ارديبهشت ١٤٠٣ - ١١:٣٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: