پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


برپایی ۷۵ آلاچیق و سیاه چادر در جشنواره کوچ عشایر شاهسون

استقبال کم نظیر مردم از یک رویداد فهنگی عشایر در جعفرآباد مغان

دومین جشنواره بین‌المللی کوچ عشایر شاهسون اردبیل با برپایی ۷۵ آلاچیق و سیاه چادر و غرفه و استقبال کم نظیر مردم در جعفرآباد مغان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، مدیرکل امور عشایر اردبیل با اشاره به برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی کوچ عشایر شاهسون مغان باحضور ایلات و طوایف عشایری استان اردبیل و هفت استان دیگر در جعفرآباد شهرستان بیله سوار، گفت: در این جشنواره 75 آلاچیق و سیاه چادر و غرفه توسط عشایر اردبیل و هفت استان کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه وبویراحمد، آذربایجان غربی و شرقی، گلستان و فارس برپا شد که مورد استقبال کم نظیر مردم و عشایر منطقه قرار گرفت.

طهماس پور افزود: در این دوره از جشنواره نیز همانند دوره‌های قبل، عرضه محصولات و صنایع دستی عشایر، اجرای کوچ نمادین، مسابقات و بازی‌های بومی و محلی، مسابقات تیراندازی با کمان، سوارکاری، انتخاب برترین قوچ، برترین شتر دوکوهانه مغان و برترین لباس سنتی و آلاچیق عشایر برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره امسال برای دومین سال متوالی به صورت بین‌المللی برگزار شد، گفت: عشایر هویت مردم ایران هستند و شیوه زندگی آنان به عنوان تولیدکنندگان و مرزبانان کشور، از مواریث فرهنگی در ایران به شمار می رود که باید با اجرای چنین برنامه هایی معرفی و حفظ  شود.

 

هماهنگی بین دستگاهی برای مدیریت کوچ عشایر در اردبیل

مدیرکل امور عشایر اردبیل یکی از اهداف برگزاری این رویداد فرهنگی را  انجام هماهنگی های لازم بین دستگاه های مختلف برای مدیریت کوچ عشایر اردبیل و معرفی و نمایش آداب و سنن و زندگی عشایر کوچرو استان و هفت استان شرکت کننده در این جشنواره عنوان کرد.

وی اضافه کرد: برپایی غرفه‌هایی برای عرضه تولیدات عشایر به ویژه صنایع دستی و پوشاک سنتی عشایر، اجرای موسیقی های سنتی عشایر و اقوام نقاط مختلف کشور، نمایش فرهنگ و آداب و رسوم و معرفی ظرفیت‌های گردشگری عشایر، معرفی بهترین محصولات لبنی تولیدی عشایر و پخت انواع آش‌ و غذاهای محلی از برنامه‌های جنبی این جشنواره بود.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١١ ارديبهشت ١٤٠٣ - ١٩:١٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: