پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


کوچ بهاره عشایر گلستان به مناطق ییلاقی آغاز شد

سرپرست امور عشایر گلستان گفت: عشایر خراسان شمالی و رضوی و سمنان بعد از ۶ماه حضور در مراتع قشلاقی گلستان، کوچ بهاره به استان‌های مبدا را آغاز کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از ایرنا، احمد پرتانی اظهار کرد: بر اساس مصوبه قرارگاه شهید امانی، عشایر در کوچ زمستانه از ۱۵ آبان ماه وارد مراتع قشلاقی گلستان شده و تا ۱۵ اردبیهشت فرصت حضور در این مناطق را دارند.

وی افزود: تعدادی از خانوارهای عشایری زودتر از فرصت تعیین شده کوچ بهاره خود را از سه ایلراه اصلی خشتلی، شلمی و قازانقایه در شهرستان مرزی مراوه‌تپه آغاز کرده اند و مابقی آنان نیز تا چند روز آینده از استان گلستان کوچ می کنند.

سرپرست امور عشایر گلستان گفت: جمعیت عشایر ساکن مناطق قشلاقی استان 4122 خانوار شامل ۲۳هزار نفر است که 1888خانوار را عشایر تراکمه و 2234خانوار را عشایر کُرد تشکیل می‌دهند.

پرتانی با اشاره به اینکه در یک سال اخیر به دلیل وقوع خشکسالی، حضور عشایر کرد در مراتع استان گلستان به 1800خانوار رسید، افزود: با وجود کمرنگ شدن حضور عشایر کرد در مراتع گلستان، توزیع 6400 تن علوفه و ۵۰۰دستگاه مخزن آب یکهزار لیتری و پرداخت ۴۳۸میلیارد ریال تسهیلات تبصره ۱۸ و ۱۱۰میلیارد ریال تسهیلات ماده ۵۲ انجام شده است.

وی افزود: سال گذشته جمعیت دام عشایر استان گلستان ۵۴۰ هزار راس بود که براساس آخرین اطلاعات جمع آوری شده به ۵۷۷ هزار راس رسیده و شاهد افزایش تولید گوشت قرمز از 4800 تن به 5800 تن هستیم.

پرتانی توزیع دومیلیون و ۱۰۰ لیتر نفت سفید، ۲۱۰هزار کپسول گاز و مرمت ۴۵۰کیلومتر از ایلراه‌ها را از جمله اقدامات شاخص یک ساله  برای عشایر ساکن در مراتع قشلاقی استان گلستان ذکر کرد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١١ ارديبهشت ١٤٠٣ - ١٠:١٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: