پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


ورود دام عشایر به فریدونشهر تا پایان اردیبهشت ممنوع است

مدیرکل امور عشایر اصفهان گفت: کوچ عشایر و ورود دام‌ آنان به مراتع فریدونشهر تا پایان اردیبهشت ماه ممنوع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مختار اسفندیاری در اولین شورای عشایری شهرستان فریدونشهر در سال جاری گفت: هرساله در فصل کوچ، چهارهزار خانوار عشایری با ۲۳۰هزار راس دام از مناطق قشلاقی به شهرستان فریدونشهر کوچ می‌کنند.

وی افزود: برای کمک به معیشت عشایر ۴۵۰هکتار از اراضی دیم منطقه گاوخفت و گوکان با احداث سد گاوخفت، تبدیل به اراضی آبی شده و آماده کشت محصولات کشاورزی توسط عشایر منطقه است.

اسفندیاری با بیان اینکه عشایر استان اصفهان 2/.درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، گفت: عشایر اصفهان با تولید سالیانه ۲۴۰ تن گوشت قرمز، ۳۰درصد گوشت مورد نیاز استان را تامین می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر اصفهان شاخص های توسعه در حوزه عشایر را ۷۰درصد ذکر کرد و افزود: شاخص های توسعه در مناطق عشایری قبل از انقلاب کمتر از ۱۰درصد بود.

 

توزیع 7000 سلیدر گاز در بین عشایر فریدونشهر

فرماندار فریدونشهر نیز در شورای عشایری شهرستان گفت: سالیانه هفت هزار سیلندر گاز در بین خانوار‌های عشایری شهرستان توزیع می شود.

محمدجواد صفا ادامه داد: همچنین برای فراهم کردن شرایط تردد آسان عشایر کوچنده، هرساله ۳۵۰کیلومتر از ایلراه ها و راه‌های عشایری فریدونشهر بهسازی، مرمت و تیغ زنی می‌شوند.

وی اضافه کرد: عشایر فریدونشهر ۵۰درصد تولیدات دامی و گوشت قرمز و پروتئین، شیر و لبنیات و پشم و صنایع دستی در شهرستان را تولید می‌کنند و در ۳۵سامانه عرفی در چهار دهستان پیشکوه و پشتکوه موگویی، چشمه لنگان و قلعه سرخ و در ۱۸۰هزار هکتار از مراتع و اراضی ملی مستقر می‌شوند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٤٠٣ - ١٣:٣٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: