پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ تن

کارخانه حلاجی پشم دام عشایر در "چالاب" مهران افتتاح شد

فاز اول کارخانه تاپس و حلاجی پشم دام عشایر با ظرفیت ۸۰۰تن در سال در منطقه "چالاب" مهران افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان ایلام، فاز اول کارخانه تاپس و حلاجی پشم دام عشایر با ظرفیت ۸۰۰تن در سال و اشتغالزایی برای ۱۳۰۰نفر از زنان عشایری و روستایی منطقه عشایری "چالاب" در شهرستان مهران افتتاح شد.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام در مراسم افتتاح این کارخانه گفت: پشم دام‌ ایلام به علت سفیدی و نازکی تار، مرغوب ترین و با کیفیت ترین پشم کشور است و متقاضیان زیادی برای خرید دارد.

محمدجواد خانزادی افزود: در سال های گذشته این پشم به صورت خام به "شرکت فرش ایران" برای تولید فرش و سایر منسوجات صنایع دستی فروخته می‌شد اما با بهره برداری از این کارخانه، بخش زیادی از پشم دام عشایر در داخل استان فرآوری و مصرف خواهد شد.

وی اظهار کرد: سهم تولید پشم در استان ایلام 1668تن معادل ۱۰درصد پشم تولیدی کشور است و پیش بینی می‌کنیم با راه اندازی این کارخانه، میزان تولید پشم دام توسط عشایر استان  ۱۵درصد افزایش یابد.

 

افتتاح کارخانه خوراک دام عشایر ملکشاهی

 مدیرکل امور عشایر استان ایلام همچنین در مراسم افتتاح کارخانه خوراک دام عشایر ملکشاهی گفت: شهرستان ملکشاهی یکی از قطب های عشایری استان است که بیش از ۱۰۰۰خانوار عشایری در این شهرستان استقرار دارند و نقش مهمی در تولید محصولات پروتئینی و لبنی دارند.

خانزادی بیان داشت: نهاده های دامی بویژه کنسانتره حاوی حداقل ۱۰قلم نهاده به همراه ریزمغذی‌ها و مکمل ها است که ارزش بالایی برای دام عشایر دارد و با راه اندازی این کارخانه ۱۵درصد از قیمت تمام شده نهاده دامی ۱۵۰۰نفر از عشایر شهرستان ملکشاهی کاهش خواهد یافت.

 امام جمعه ملکشاهی، نماینده بنیاد تعاون بسیج، فرمانده‌ قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه أميرالمؤمنين و معاون پژوهشی دانشگاه ایلام در این مراسم حضور داشتند.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٩ بهمن ١٤٠٢ - ٠٨:٥٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: