پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیریت بهره‌برداری از مرتع

ساماندهی چرای دام موثرترین روش در مدیریت بهره‌‌‌برداری از مراتع است

مدیرکل امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: موثرترین روش در مدیریت بهره‌‌‌برداری از مراتع، کنترل و ساماندهی چرای دام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، ترحم بهزاد در کارگروه ملی و وبیناری مدیریت چرا و ساماندهی کوچ اظهار داشت: دستورالعمل اجرایی مدیریت و ساماندهی کوچ با رویکرد پیشگیرانه و حفاظتی توسط دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تدوین و به استان‌‌‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: این دفتر به عنوان دبیر کارگروه ملی مکلف است هر ساله قبل از شروع کوچ با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و میزان پوشش گیاهی عرصه و با همفکری کارشناسان امور مراتع استان‌‌‌ها و امور عشایر، اقدام به تنظیم تقویم کوچ و برنامه‌ریزی و سیاستگذاری قبل از آغاز فصل چرا کند.

بهزاد با بیان اینکه هدف از اجرای طرح مدیریت چرا و ساماندهی کوچ، پایش مداوم مرتع و مرتع‌داران است، گفت: ساماندهی کوچ از طریق خدمات‌‌‌رسانی موثر و جلوگیری از چرای زودرس و کنترل زمان ورود زودهنگام دام به مناطق ییلاقی بسیار ضروری است.

مدیرکل امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: ساماندهی کوچ، از تخریب بیشتر مراتع و چرای خارج از فصل جلوگیری کرده و توسعه پوشش گیاهی را برای دام به همراه دارد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٥ بهمن ١٤٠٢ - ٠١:٢٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: