پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس امور عشایر استان همدان:

2 سال است عشایر همدان از پنل‌های خورشیدی بی‌بهره هستند

رئیس امور عشایر استان همدان گفت: در سال‌های 1401 و 1402 اداره برق هیچ پنل خورشیدی برای تامین برق تحویل عشایر همدان نداده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، جعفر کاویانی‌دلشاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال 1400  تعداد 500 دستگاه پنل تولید برق خورشیدی در بین عشایر استان همدان توزیع شده اما طی سال‌های 1401 و 1402 اداره برق هیچ پنلی تحویل عشایر همدان نداده این در صورتی است که قرار بود 900 دستگاه پنل خورشیدی در اختیار عشایر استان قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه استان همدان حدود 3900 خانوار عشایری با جمعیت 13 هزار و 880 نفر دارد، بیان داشت: آمار جمعیت عشایر استان در سامانه مرکز ملی ایران ظرف مدت یک ماه به‌روز شد، اما با توجه به اینکه برخی از عشایر نتوانستند در این سامانه ثبت‌نام کنند، درخواست داریم مجدداً  امکان دسترسی به سامانه فراهم شود تا عشایر جامانده نیز بتوانند ثبت نام کنند.

کاویانی‌دلشاد گفت: حدود 9 دهم جمعیت کل استان را عشایر تشکیل می‌دهند که آمار مقایسه‌ای از سال 1245 تا امروز نشان می‌دهد جمعیت عشایر استان روند کاهشی داشته است.

رئیس امور عشایر همدان گفت: 90 هزار هکتار مرتع در استان همدان در اختیار عشایر است که 9.5 درصد مراتع استان می باشد.

وی با بیان اینکه برداشت سیلیس از مراتع ارزانفود و ورکانه باعث تخریب مراتع عشایر شده، ابراز کرد: برخی از افراد سودجو اقدام به برداشت سیلیس از این مراتع کرده اند که مراتع عشایری را به نابودی کشاندند.

کاویانی‌دلشاد با اشاره به اینکه عشایر استان همدان 470 هزار رأس دام در اختیار دارند، افزود: بیشترین سرانه دام استان همدان را عشایر دارند و سالانه شش هزار تُن گوشت قرمز، 155 هکتار گیاهان دارویی و 260 مترمربع صنایع دستی تولید می کنند.

رئیس امور عشایر استان همدان یادآور شد: استان‌های خوزستان، ایلام و کرمانشاه مقاصد قشلاقی عشایر کوچ‌رو استان همدان هستند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٨ شهريور ١٤٠٢ - ٢٠:٠٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: