پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


اجرای ۱۰۳ پروژه با اعتبار ۸۰ میلیارد تومان برای عشایر کوچنده لرستان

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: ۱۰۳ پروژه با اعتبار ۸۰ میلیارد تومان در یکسال گذشته در مناطق عشایری استان اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، هوشنگ نورمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در پل‌دختر با تشریح فعالیت‌های امور عشایر استان در ۲بخش زیربنایی و خدمات رسانی، اظهار کرد: احداث راه، تأمین آب آشامیدنی، احداث جایگاه‌های نفت و گاز، تبدیل اراضی دیم به آبی، طراحی سایت اسکان، طرح‌های مطالعاتی و آموزش فنی و حرفه ای در قالب ۱۰۳پروژه ازجمله فعالیت‌های عمرانی و زیربنایی امور عشایر استان در یک سال گذشته می‌باشد.

وی افزود: صدور هشت هزار و ٧٦٦ کارت تردد به خانوارهای عشایری برای جلوگیری از قاچاق دام، بیمه اجتماعی عشایر به میزان یک‌هزار و ۲۰۳سرپرست خانوار که پس از بازنشستگی، حقوق دریافت می‌کنند و توزیع ٥٠٨ دستگاه پنل خورشیدی بین عشایر ااستان را از دیگر خدمات این به جامعه هدف عنوان کرد.

 نورمحمدی یادآورشد: امور عشایر لرستان طی سال‌جاری از طریق ۱۱دستگاه کامیون تانکر به عشایر آب‌رسانی و ۲۳هزار متر لوله پلی اتیلن آب آشامیدنی بین عشایر استان توزیع کرده است.

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: سازمان امور عشایر چهار طرح توسعه گردشگری در مناطق عشایری، توسعه گیاهان دارویی و صنایع دستی و اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز را ارائه کرده تا علاوه بر شغل اصلی دامپروری، عشایر برای تامین معیشت خود تنوع شغلی داشته باشند.

وی توزیع ۲۰دستگاه تانکر ثابت هزار لیترى بین عشایر خسارت دیده از سیل الیگودرز، توزیع ۱۰۲دستگاه تانکر چرخ‌دار بین خانوارهای عشایری و بهسازی ۴۰باب چشمه و احداث آبشخور دامی را از دیگر اقدام‌هات امور عشایر استان در یک سال گذشته برشمرد.

نورمحمدی جمعیت عشایری لرستان در بین استان‌های کشور را در رتبه هفتم عنوان کرد و افزود: بیش از ۱۴هزار و ۶۳۸ خانوار عشایری با جمعیتی معادل ۸۳هزار و ۷۳۹نفر با تشکیل ۵درصد جمعیت استان در مناطق عشایری لرستان زندگی می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر لرستان با بیان این که عشایر لرستان از ۱۳ایل و ۱۵طایفه مستقل تشکیل شده اند، یادآورشد: تعداد ۱۱هزار و ۲۰۰خانوار عشایری استان ۶ماه از سال را در مناطق قشلاقی استان‌های ایلام، خوزستان و جنوب لرستان مستقر می شوند و ۳۰۰خانوار از عشایری استان همدان نیز ۶ماه از سال را در جنوب استان اتراق می‌کنند.

وی افزود: عشایر لرستان با یک و نیم میلیون راس واحد دامی که در اختیار دارند، سالیانه  با تولید  ۱۲هزار تن گوشت قرمز، ۲۵درصد پروتئین استان را تامین می‌کنند و تولید ۲۹هزار تن شیر، هزار تن پشم، ۱۵۰تن عسل، ۱۷تن روغن حیوانی از دیگر تولیدات سالانه عشایر استان می‌باشد.

 نورمحمدی افزود: هم‌چنین ۸۵هزار هکتار از زمین‌های زراعی و یکهزارو ۳۰۰هکتار از باغات لرستان تحت مالکیت عشایر می‌باشد.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٨ شهريور ١٤٠٢ - ١٨:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: