پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


برداشت "سیلیس" مراتع عشایر در همدان را نابود کرده است

رئیس امور عشایر استان همدان گفت: افراد سودجو با برداشت سیلیس از مراتع ارزانفود و ورکانه باعث نابودی مراتع عشایر شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، جعفر کاویانی‌دلشاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: افراد سودجو با شخم زدن و برداشت سیلیس از مراتع این دو روستا، خاک و پوشش گیاهی مراتع را نابود کردند که برای رسیدگی به این موضوع دادستانی ورود پیدا کرده است.

وی گفت: باید سازمان صمت به صورت قانونی مجوز برداشت اصولی سیلیس را بدهد تا به مراتع عشایر آسیب وارد نشود.

 

۱۷۰میلیارد تومان اعتبارات سفر رئیس جمهور به همدان در حوزه عشایر

رئیس امور عشایر استان همدان بیان داشت: اعتبارات سفر رئیس جمهور به همدان در حوزه عشایر ۱۷۰میلیارد تومان است که چهار میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به خرید تضمینی دام عشایر استان، گفت: در طرح خرید تضمینی دام عشایر، پشتیبانی امور دام نهاده‌های دامی مورد نیاز عشایر را تامین می کند و در پایان پرواربندی دام را از عشایر خریداری می‌کند و با توجه به اینکه عشایر در تأمین نقدینگی و نهاده مشکل دارند، این اقدام حرکت خوبی است.

کاویانی‌دلشاد با بیان اینکه جمعیت عشایری استان همدان ۹دهم درصد کل جمعیت استان است، یادآور شد: در استان همدان ۱۳هزار و ۸۸۰نفر عشایر در قالب ۳۹۰۰خانوار زندگی کوچندگی دارند.

رئیس امور عشایر استان همدان گفت: ۹۰هزار هکتار از مرتع که معادل ۹.۵درصد از مراتع استان است در اختیار عشایر همدان است که سالانه ۶۰۰۰تن گوشت قرمز در این مراتع تولید و رونه بازار مصرف می کنند.

 وی بیان داشت: در سال ۱۴۰۰حدود ۵۰۰دستگاه پنل خورشیدی در بین عشایر همدان توزیع شد اما در سال گذشته و امسال هنوز هیچ پنلی تحویل عشایر استان نشده است.

کاویانی‌دلشاد از پرداخت ۱۶میلیارد تومان تسهیلات به عشایر استان خبر داد و گفت: به منظور تنوع‌بخشی به اشتغال و درآمد عشایر مشاغلی از جمله صنایع‌دستی، گردشگری، گیاهان‌دارویی و زنجیره تولید گوشت‌قرمز در دست اجرا است که ۳۰میلیارد تومان تسهیلات در این خصوص مصوب شد که ۱۶میلیارد تومان آن تا پایان تیرماه جذب شد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٦ شهريور ١٤٠٢ - ٢٣:٢٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: