پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی خبر داد:

اخصاص 120 میلیارد تومان برای اشتغالزایی در مناطق عشایری آذربایجان غربی

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی از اختصاص 120 میلیارد تومان برای اشتغالزایی در مناطق عشایری استان خبر داد. . عشایر آذربایجان غربی یکی از اقشار پر تلاش جامعه هستند که بخشی از مایحتاج مورد نیاز سبد غذایی شهروندان را تولید و تامین می‌کنند که در مقابل این خدمات آنان تامین نهاده‌های دامی، خرید تضمیی دامر و تامین آب شرب بهداشتی در شرایط حاد خشکسالی بخشی از خدمات دولت به این قشر است. این استان مرزی با آب و هوای کوهستانی و مراتع سرسبز یکی از مهمترین نقاطی در کشور است که با دارا بودن ۱۰۰ هزار نفر جمعیت عشایری نقش مهمی در تولیدات لبنی و گوشت قرمز منطقه ایفا می‌کند. پلاک کوبی و انجام واکسیناسیون دام‌ها، توزیع عادلانه سهمیه آرد، سوخت عشایر و نهاده‌های دامی در جهت بهره‌مندی ۱۰۰ درصدی دامداران به خصوص در فصل کوچ، تامین اعتبار برای مرمت و بازسازی ایل راه‌های کوچ رو و آبشخورها، تلاش برای خرید و واگذاری پنل‌های خورشیدی به جهت تامین برق و همچنین آب شرب سیار در ییلاقات از جمله اقداماتی است که طی سال برای سهولت در تردد و زندگی عشایر ارائه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان غربی، علی ناجی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پیگیری‌های استاندار آذربایجان غربی برای رفع محرومیت از مناطق مرزی و حمایت از جامعه عشایری استان، گفت: اعتبار خوبی در زمینه چهار رویکرد سازمان امور عشایر برای توسعه اشتغال عشایر در آذربایجان غربی اختصاص یافته است.

وی افزود: برای خروج از اقتصاد تک محصولی عشایر استان و توسعه منابع درآمدی این قشر، طرح زنجیره تولید گوشت، توسعه کارگاه‌های صنایع دستی عشایر، بهره‌برداری از گیاهان دارویی و تقویت صندوق‌های اعتبارات خُرد زنان عشایری و آموزش و توانمندی سازی جوانان عشایری استان در دستور کار قرار دارد.

ناجی بیان داشت: نقاط کوهستانی آذربایجان غربی دارای ظرفیت‌های بکری در تولید گیاهان دارویی است که می‌توان با آشنا نمودن عشایر با این گیاهان و نحوه برداشت آن برای آنان اشتغالزایی کرد و به اهداف اقتصادی پیش بینی شده هم دست یافت.

وی ادامه داد: صنعت گیاهان دارویی امروز یکی از صنایع ارزشمند است که با حمایت از آن می‌توان به بهبود معیشت عشایر کمک کرد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: جاذبه‌های گردشگری  بکر و زیبایی در این استان وجود دارد که بستری برای گردشگری طبیعت است و با تقویت بوم‌گردی عشایر می توان درآمد پایداری در کنار دامداری برای عشایر ایجاد کرد.

وی گفت: عشایر استان سالانه با تولید ۵۰ هزار تُن شیر و ۱۵ هزار تُن گوشت قرمز نقش مهمی در اقتصاد منطقه ایفا می‌کنند و توسعه زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری استان نیز به همین علت در دستور کار قرار دارد.

ناجی بیان داشت: انواع صنایع دستی توسط بانوان و جوانان مناطق مرزی و محروم تولید می‌شود و فرش‌های ریز بافت تولیدی عشایر که رنگرزی و نخ ریسی‌های آن طبیعی است یکی از مرغوب ترین این تولیدات است.

وی افزود: تعداد 35 صندوق اعتبارات خُرد زنان عشایری در آذربایجان غربی فعال است و بیش از 900 نفر از بانوان عشایری در حال فعالیت و عرضه تولیدات صنایع دستی خود به بازار هستند.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠٢ - ٠٨:٢٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: