پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


با گرم شدن هوار در مناطق قشلاقی

کوچ عشایر آذربایجان ‌غربی به مناطق ییلاقی آغاز شد

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌ غربی از آغاز کوچ عشایر این استان به مناطق ییلاقی خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان غربی، علی ناجی اظهار کرد: بیست هزار و ۴۴۳ خانوار عشایری با بیش از ۱۰۴ هزار نفر جمعیت که در ۱۶ شهرستان استان مستقر هستند کوچ خود به مناطق ییلاقی را آغاز کرده اند و برخی در مناطق ییلاقی مستقر شده ان و مابقی نیز در حال رسیدن به مناطق ییلاقی هستند.

وی اضافه کرد: حدود ۶۰۰ خانوار از عشایر آذربایجان‌ غربی به ییلاق‌های خارج از استان در دامنه‌های جنوبی سهند و اطراف شهرستان مرند از توابع آذربایجان ‌شرقی کوچ می‌کنند.

ناجی ادامه داد: همچنین چهار هزار خانوار از عشایر شمال استان به مناطق ییلاقی چالدران کوچ می‌کنند و عشایر جنوب نیز به مناطق ییلاقی در دامنه‌های سهند و مراتع مرند، نقده، میاندوآب، شاهین دژ و بوکان می‌روند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان ‌غربی گفت: عشایر آذربایجان ‌غربی دو میلیون واحد دامی دارند که ۶۰ هزار واحد از این دام‌ها، دام بزرگ و مابقی دام کوچک هستند و تمهیدات لازم برای تسهیل در تردد و تأمین امنیت و امکانات بهداشتی و درمانی عشایر در هنگام کوچاندیشیده شده است.

وی یادآور شد: عشایر استان به مدت ۲ تا 3 ماه در مناطق ییلاقی حضور خواهند داشت و سپس کوچ به مناطق قشلاقی خود باز می گردند.

ناجی بیان کرد: شیوع بیماری کرونا منجر شده فروش محصولات عشایری دچار مشکل شود و این امر از نظر اقتصادی به ضرر جامعه عشایری است و باید تدابیری در این خصوص اندیشیده شود.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٧ خرداد ١٤٠٠ - ١٢:١١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: