پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


معاون وزیر جهاد کشاورزی:

حمایت از تولید باید به یک مطالبه برای روستاییان و عشایر تبدیل شود

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مبنای توسعه باید تقویت تولید باشد و حمایت از تولید به مطالبه روستاییان و عشایر تبدیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، سیدمجتبی خیام نکویی در نشست کمیته روستایی و عشایری ستاد دهه فجر اظهار داشت: در بدو پیروزی انقلاب تولیدات بخش کشاورزی ۲۵میلیون تن بود اما امروز این رقم به ۱۲۵ تا ۱۳۰میلیون تن رسیده است.

وی افزود: این نشان می‌دهد علی‌رغم اینکه معادله جمعیت روستایی و شهری برعکس شده، اما افزایش تولید داشته‌ایم.

خیام نکویی یادآور شد: در گذشته ۷۴درصد جمعیت روستایی و ۲۶درصد جمعیت شهری داشتیم اکنون این رقم در جمعیت شهری به ۷۶درصد و در روستایی به ۲۴درصد رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ارتباط با کل پیشرفت فعالیت‌های روستایی و عشایری سوابق آن در حوزه آموزش و ترویج کشاورزی به وضوح دیده می‌شود تا جایی که باید روستاهای نقش آفرین معرفی شوند.

وی با بیان اینکه این حسن نیست که روستاها را به شهر تبدیل کنیم و قوانین شهری را بر آن حاکم کنیم، افزود: در مواردی روستاها به دلیل جاده‌سازی و دریافت سایر خدمات شهری، دیگر امکان نگهداری دام و طیور و آبزیان و یا سایر تولیدات کشاورزی را ندارند.

خیام نکویی با تاکید بر اینکه بافت روستایی نباید تغییر کند و طرح‌های ما باید الگویی متناسب با روستاها باشد، اظهار داشت:  زمانی شیر خام مازاد در روستاهای از بین می‌رفت و اکنون ده ها کارخانه تولیدات محصولات لبنی در کشور داریم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بیان داشت: در بدو پیروزی انقلاب، مردم پنیر بلغاری و دانمارکی مصرف می‌کردند، اما جهاد سازندگی با ایجاد مراکز جمع‌آوری شیر خام توانست در صنعت لبنیات، بیش از ۴۰۰نوع پنیر تولید و صادر کند.

  • تاریخ درج خبر : جمعه ١٣ بهمن ١٤٠٢ - ٢١:٥٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: