پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد:

دستگاه‌ها باید سهم عشایر را در بودجه سالانه در نظر بگیرند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در شورای عشایری مازندران تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی باید در بودجه سالانه خود سهم عشایر را در نظر بگیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر مازندران، عباس پاپی زاده در شورای عشایری مازندران که با حضور رئیس فراکسیون عشایری مجلس، استاندار و مسئولین دستگاه های اجرایی استان برگزار شد، اظهار داشت: در دولت سیزدهم اقدامات ارزشمندی برای خدمات‌دهی مناسب به جمعیت عشایری کشور صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برابر داده‌های آماری 15 درصد عشایر کشور از نعمت برق و حدود 30 درصد نیز از آب آشامیدنی سالم برخوردارند، تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی باید در بودجه سالانه خود سهم عشایر را در نظر بگیرند.

  رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به تهیه، تدوین و ابلاغ چهار طرح اقتصادی با عنوان تنوع بخشی به کسب و کار عشایر، افزود: این چهار طرح اقتصادی در زمینه های توسعه کشت گیاهان دارویی، زنجیره تولید گوشت قرمز، گردشگری و صنایع دستی است که با اجرا شدن آنها علاوه بر اشتغال­زایی می‌توانیم نسبت به پایداری جمعیت خانوارهای عشایری نیز اقدام کنیم.

پاپی ­زاده با اشاره به اینکه عشایر کشور با توجه به وقوع خشکسالی در دو سال گذشته، علاوه بر بحث معیشتی، در تامین نهاده‌های دامی و تولید گوشت قرمز دچار مشکل خواهند شد، گفت: این طرح های اقتصادی با هدف کمک به بهبود وضعیت اقتصادی جمعیت عشایری تهیه و در استان‌ها مراحل اجرایی آن در حال انجام است.

رئیس فراکسیون امور عشایر مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: برای مرمت و بازسازی ایلراه­ های عشایری بیش از هزار میلیارد تومان و برای تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی عشایر نیز حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال 1401 مصوب شد.

علی کریمی فیروزجایی بر لزوم شناسایی و دسته ­بندی مشکلات جامعه عشایری تاکید کرد و با بیان اینکه باید متناسب با مشکلات و تعیین اولویت ها نسبت به رفع موانع فرارو اقدام کرد، گفت: باید با توانمندسازی خانوارهای عشایری، به رشد اقتصادی این خانوارها کمک کرد.

استاندار مازندران نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت جامعه عشایری در تولید گوشت قرمز، محصولات لبنی و همچنین صنابع دستی، افزود: باید از ظرفیت جامعه عشایری استان در تولید و خودکفایی برخی محصولات و همچنین توسعه صنعت گردشگری استفاده کنیم.

حسینی پور افزود: با وجود چهار هزار و 800 خانوار عشایری در مازندران و تولید گوشت قرمز توسط آنان، در صورت استفاده بهینه از این ظرفیت، دیگر نیازی به واردات گوشت قرمز از دیگر استان­ها نیست.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٩ دی ١٤٠١ - ١٢:٠٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: