پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی:

80 درصد عشایر خراسان جنوبی در نقاط مرزی حضور دارند

سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی گفت: ۸۰ درصد عشایر این استان در نقاط مرزی و ۲۰ درصد نیز در مناطق غیرمرزی استان حضور دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان جنوبی، محمدابراهیم ابراهیمی در نشست تبیین نظام مسائل شناسی خراسان جنوبی اظهار داشت: ۱۸ هزار خانوار عشایری در خراسان جنوبی زندگی می کنند که ۸۰ درصد در نقاط مرزی و ۲۰ درصد نیز در مناطق غیرمرزی استان ساکن هستند.

 وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۰ هزار خانوار عشایری در استان با بسیج همکاری دارند، افزود: ولایت پذیری این جامعه ثابت شده و به عنوان مرزبانان گمنام در مرزهای جمهوری اسلامی مشغول به پاسداری و مرزبانی هستند.

 ابراهیمی با تاکید بر اینکه عشایر اثربخش ترین جامعه اقتصادی در کشور هستند، به مشکلات عشایر استان اشاره کرد و گفت: خشکسالی، تامین نهاده دامی، مرمت راه های عشایری و افزایش هزینه های تولید از مهم ترین مشکلات عشایر استان محسوب می شود.

سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی در خصوص ضرورت ایجاد منابع آبی پایدار برای جامعه عشایری خراسان جنوبی گفت: در این راستا سه پروژه در مناطق عشایری استان در دست اجرا است و ۱۰ پروژه پژوهشی با اعتبار ۳۵۰ میلیارد تومان در این زمینه تهیه شده است.

وی با بیان اینکه پنج طرح برای کمک به جامعه عشایری استان در دستور کار قرار دارد، گفت: ایجاد کانون های خودجوش یکی از این طرح ها است چرا که ایجاد کانون های هدایتی در استان خراسان جنوبی جواب نمی دهد.

ابراهیمی بیان داشت: ایجاد سفره مرتع پایدار برای دام عشایر، بازاریابی محصولات عشایر و افزایش بهره وری دام عشایر در دستور کار امور عشایر استان قرار دارد. 

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٠ شهريور ١٤٠١ - ١١:٤٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: