پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


نهاده دامی عشایر در ماه‌های آینده نیز با ارز ۴۲۰۰ توزیع می‌شود

آزاد‌سازی یارانه نهاده های دامی تأثیر زیادی بر قیمت تمام شده محصولات عشایر ندارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با دستور وزیر جهاد کشاورزی نهاده دامی در ماه های آینده نیز قطعا با ارز دولتی 4200 تومانی در بین عشایر کشور توزیع می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان امور عشایر و نماینده ویژه وزیر جهاد کشاورزی در استان گلستان اظهار داشت: دولت‌ها در سا‌ل‌های مختلف تنها 2 تا 5 درصد نهاده‌های مورد نیاز دامداران عشایری را به صورت یارانه‌ای و با ارز 4200 تومان تأمین کرده‌اند و 95 درصد نهاده‌ها توسط خود تولید‌کننده با خرید از بازار آزاد و یا از مراتع تأمین شده است، به همین دلیل آزاد‌سازی آن تأثیر زیادی بر قیمت تمام شده محصول دامداران عشایری ندارد.

وی افزود: با وجود اینکه نهاده‌های دولتی، درصد کمی از هزینه‌های تولید دامداران جامعه عشایری را تأمین می‌کند اما به دلیل قیمت‌گذاری‌ دستوری و جلوگیری از صادرات، دامداران امکان برنامه‌ریزی برای تولید خود را نداشتند اما حال که همه چیز تحت تأثیر بازار آزاد قرار می‌گیرد، تولید‌کننده فرصت برنامه ریزی و افزایش راندمان تولید را دارد.  

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: برداشته شدن توزیع نهاده‌های دامی دولتی باعث رفع محدودیت‌های بازاررسانی خواهد شد و بازده تولید را افزایش می‌دهد و دخالت‌های دولت در باید و نباید‌های تولید کاهش می‌یابد هر چند که ممکن است در یک ماه اول کار سخت باشد و مدتی طول بکشد و با آگاه سازی دامدران، در بخش تولید به ثبات و سازگاری برسد.

وی بیان داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ارز 4200 تومانی نه تنها به تولید کنند‌گان عشایری کمک نکرده است بلکه به عنوان یک رانت دست برخی افراد قرار گرفت که این افراد تولید‌کننده نبودند و با دریافت نهاده دولتی آن را در بازار آزاد به فروش می‌رساندند.
 

ارائه تسهیلات ارزان قیمت به دامداران عشایری

نماینده ویژه وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: تسهیلات ارزان قیمت برای عشایر در نظر گرفته شده است که نقدینگی لازم را برای تأمین نهاده‌ دامی مورد نیاز خود داشته باشند که از منابع صندوق توسعه ملی و از طریق دامدار کارت پرداخت می‌شود.

پاپی زاده با بیان اینکه همچنین تسهیلات ارزان قیمت جداگانه‌ای نیز برای دمداران خرد در نظر گرفته شده استف افزود: درحال حاضر دامدار کارت در بین تعدادی از عشایر توزیع شده و در آینده نیز توزیع این کارت‌ها افزایش می‌یابد.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠١ - ٠٩:٢٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 

آدرس: تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه ولیعصر - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12 - کد پستی:1416943571

تلفن های تماس: 66412360 و 4-66973883 دورنگار: 66412691

 

آخرین تغییرات :

آمار بازدید سایت :