پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی آغاز شد

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی از آغاز کوچ بهاره عشایر این استان از مناطق گرمسیر قشلاقی به سوی مناطق سردسیر ییلاقی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان رضوی، محمد نبوی فرد از آغاز کوچ بهاره عشایر از مناطق گرمسیر قشلاقی به سوی مناطق سردسیر ییلاقی خبر داد و گفت: عشایر استان از اواخر فروردین ماه مناطق قشلاقی را به سمت مناطق ییلاقی ترک و در نیمه دوم اردیبهشت ماه در مناطق ییلاقی مستقر می شوند و مدت 3 ماه در این مناطق حضور خواهند داشت و سپس به میانبندهای استان عزیمت خواهند کرد.

وی افزود: عشایر درون کوچ استان از مناطق قشلاقی استان شامل پساکوه کلات، سرخس، میامی در مشهد، سبزوار، بردسکن و خواف به سمت ییلاقات استان در کوه های هزارمسجد، کلیدر، عمارت و ارتفاعات  همان شهرستان ها نقل مکان می‌کنند.

نبوی فرد ادامه داد: عشایر برون کوچ استان نیز با 350 خانوار از مراتع قشلاقی مراوه تپه در استان گلستان حرکت خود را آغاز کرده اند و با طی مسافت 370 کیلومتری و عبور از مسیرهای استان خراسان شمالی، در ییلاقات خراسان رضوی از جمله کوه های هزارمسجد و کلیدر در ارتفاعات شهرستان های قوچان، چناران و نیشابور استقرار می یابند.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی گفت: با توجه به کمبود بارش ها و وقوع خشکسالی و کاهش علوفه و نیاز شدید به نهاده های دامی و آب شرب دام و به منظور رفاه حال عشایر در طول مسیر کوچ تانکرهای آبرسان نسبت به آبرسانی اقدام خواهند کرد.

وی گفت: شبکه تعاونی های عشایری استان نیز نسبت به تامین علوفه دامی مورد نیاز  و گاز مایع و دیگر مایحتاج ضروری  خانوارهای عشایری کوچنده اقدام لازم را انجام خواهند داد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٦ ارديبهشت ١٤٠١ - ١٢:٤٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 

آدرس: تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه ولیعصر - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12 - کد پستی:1416943571

تلفن های تماس: 66412360 و 4-66973883 دورنگار: 66412691

 

آخرین تغییرات :

آمار بازدید سایت :