پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر ایلام:

خشکسالی تولیدات دامی عشایر ایلام را 35 درصد کاهش داده است

مدیرکل امور عشایر ایلام گفت: خشکسالی باعث کاهش 35 درصدی تولیدات و فرآورده های دامی عشایر شامل گوشت قرمز، شیر، روغن و کشک شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر ایلام، فرشاد یاسمی با بیان این مطلب افزود: کاهش 20درصدی  دام، کاهش 80درصدی تعلیف دام در مراتع، کاهش 50درصدی منابع آبی و خشکیدگی چاه ها و کوچ زودهنگام عشایر ایلام از دیگر تبعات خشکسالی در این استان است.  

وی با بیان اینکه عشایر ایلام و دام آنها در وضعیت بغرنجی قرار دارند و باید با ارائه راهکارهای عملی و همکاری سایر دستگاه ها بخشی از آسیب های آنان در برابر خشکسالی را  کاهش داد، گفت: تامین آب شرب عشایر ایلام به اختصاص 20 میلیارد تومان برای کاهش فاصله دوره های آبرسانی سیار و همچنین ایجاد استخرهای ذخیره آب در مسیر رودخانه ها برای تامین آب احشام  عشایر و استفاده از ظروف پلی اتیلنی نیاز دارد. 

یاسمی ادامه داد: تامین 150 هزار تن علوفه یارانه ای، تسریع در خرید دام مازاد و حذفی عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام با قیمت مناسب، ارائه 42 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به عشایر و تشکل های عشایری برای تامین علوفه دامی را از دیگر اقدامات موثر برای کاهش اثرات خشکسالی در مناطق عشایری استان عنوان کرد.

مدیرکل امور عشایر اردبیل افزود: صادرات دام مازاد عشایر به کشور عراق یا کشورهای همجوار، امهال وام های عشایر، جلوگیری از خروج کاه و کلش از استان، اجازه چرای دام در مراتع قُرُق شده منابع طبیعی و واکسیسناسون رایگان دام نیز در کاهش مشکلات عشایر موثر است.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٣١ فروردين ١٤٠١ - ٠٨:٢٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: