پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


انفجار مین در مناطق عشایری مهران

عیادت پاپی زاده از نوجوان عشایری آسیب دیده بر اثر انفجار مین

سرپرست سازمان امور عشایر ایران از نوجوانان عشایری آسیب دیده بر اثر انفجار مین در مهران که در دو بیمارستان تهران بستری هستند عیادت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی زاده سرپرست سازمان امور عشایر ایران با حضور در بیمارستان های فارابی و امام حسین (ع) با دو نفر از نوجوانان عشایری آسیب دیده بر اثر انفجار مین و خانواده های آنان دیدار و از نزدیک در جریان روند درمان مصدومان قرار گرفت.

در این ملاقات ها، مسئولین و پزشکان بیمارستان وضعیت مصدومین و اقدامات انجام شده برای درمان و بهبودی آنان را برای سرپرست سازمان امور عشایر ایران تشریح کردند. یکی از مصدومان از ناحیه مچ دو دست دچار قطع عضو و یکی دیگر از نوجوان عشایری نیز از ناحیه چشم و صورت دچار مصدومیت شده است.

 

وقوع حادثه در روز پنجشنبه 16 دی ماه

حادثه انفجار مین در منطقه "کنجانچم بان چرمگ" از توابع شهرستان مهران عصر روز پنجشنبه 16 دی ماه به وقوع پیوست و در این حادثه چهار نوجوان 13 و 14 ساله عشایری از طوایف "روسگه" و "کاظم بگ" شهرستان ملکشاهی که فصل قشلاق را در مناطق گرمسیری شهرستان مهران سپری می کنند، در هنگام چرای دام و برخورد با مین دچار مصدومیت شدید شدند.

با اعلام این حادثه به واحدهای درمانی، مصدومان ابتدا از طریق اورژانس جاده‌ای "کنجانچم" و اورژانس شهری "چالیمار" به بیمارستان امام حسین (ع) مهران منتقل و پس از مداواهای اولیه، سه نفر از مصدومان برای درمان به تهران انتقال داده شدند.

بنا به گفته فرشاد یاسمی مدیرکل امور عشایر استان ایلام، در حال حاضر ذوالفقار فرضی که از ناحیه مچ دو دست دچار قطع عضو شده در بیمارستان امام حسین (ع) تهران، ذوالفقار مرادخانی که از ناحیه چشم و صورت دچار مصدومیت شده در بیمارستان فارابی تهران و عرفان فرضی نیز در بیمارستانی در ایلام تحت درمان هستند.

وی گفت: حال عمومی این سه نفر خوب  گزارش شده و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند و سالار مرادخانی نیز که در بیمارستانی در تهران بستری بود مورد مدوا قرار گرفت و اکنون به ایلام بازگشته است.

 

هر ساله تعدادی از عشایر در ایلام دچار حادثه انفجار مین می شوند

استان ایلام حدود 435 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که در زمان جنگ تحمیلی به علت  استقرار نیروهای نظامی، برخی از این مناطق مین گذاری شده است. وجود مراتع نسبتا غنی موجب شده تا طوایفی از عشایر ایلام و استان های همجوار در فصل زمستان برای تعلیف دام در این مناطق استقرار پیدا نمایند.

علی رغم تلاش های صورت گرفته از سوی تیم های مین زدایی برای پاکسازی این مناطق، اما گاها نزولات جوی و شتشوی خاک سبب جابجایی مین ها و ادوات جنگی باقیمانده از زمان جنگ تحمیلی می شود و هر ساله تعدادی از دامداران عشایری مستقر در این مناطق در هنگام چرای دام دچار حادثه انفجار مین می شوند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٢ دی ١٤٠٠ - ١١:١٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: