پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر لرستان خبر داد:

برداشت 11 تن گیاه دارویی در مناطق عشایری لرستان

مدیرکل امور عشایر لرستان از برداشت 11 تن گیاه دارویی در 17هکتار از اراضی کشاورزی مناطق عشایری این استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر لرستان، سیدضیا موسوی نیا گفت: امسال 17 هکتار از اراضی کشاورزی در مناطق عشایری لرستان زیرکشت گیاهان دارویی رفت که 11تن محصول تولید و برداشت شده است.

وی بیان کرد: کاشت گیاهان دارویی چندساله با سازگاری در شرایط دیم، جایگزین محصولات آبدوست است که گام موثری در کاهش مصرف آب به خصوص در مناطق خشک و نیمه خشک می باشد.

موسوی نیا با بیان اینکه کشاورزی گیاهان دارویی عامل مهمی در تغییر شرایط اقتصادی و ایجاد اشتغال برای عشایر محسوب می شود، افزود: امسال یک طرح تحقیقاتی توسط مرکز جهاد دانشگاهی لرستان برای توسعه کشت گیاهان دارویی تحت عنوان "بررسی قابلیت کشت و سازگاری گیاهان دارویی در شرایط دیم و اراضی کم بازده" در سه منطقه عشایری در خرم آباد، کوهدشت و نورآباد اجرا شد و بر اساس نتایج این تحقیقات، کشت گونه های گیاهی در این مناطق سازگار بود.

مدیرکل امور عشایر لرستان اظهار داشت: در این راستا ۴۹۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی به ۲۷ نفر از عشایر متقاضی کشت گیاهان دارویی در شهرستان های الیگودرز، خرم آباد، بروجرد، کوهدشت و نورآباد پرداخت شده است.

وی ادامه داد: گیاهان دارویی کاشته شده شامل زعفران، به لیمو، گل محمدی، آویشن، نعنا فلفلی، گل نرگس و موسیر در 17 هکتار از اراضی مناطق عشایری استان بود که محصول تولیدی با بازاریابی مناسب در بازارهای داخلی به طور کامل به فروش رسید.

موسوی نیا یادآور شد: پنج دوره کلاس آموزشی در شهرستان های مورد اشاره با حضور ۸۰ نفر از عشایر در خصوص شیوه کاشت، داشت، برداشت، فرآوری و بازاریابی گیاهان دارویی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه لرستان برگزار شد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٤ دی ١٤٠٠ - ٠٨:٥٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: