يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧  |  
رئیس سازمان امور عشایر ایران: نباید از توانمندی های جامعه عشایری در تولید و اقتصاد کشور غفلت کنیم.
درباره سازمان

عشایر کوچنده به مردمی اطلاق می‌شود که به طور همزمان دارای سه ویژگی زیر باشند:

الف - ساخت اجتماعی عشیره‌ای مبتنی بر سلسله مراتب ایلی

ب - اتکای اصلی معاش به دام و دامداری

پ - شیوه زندگی شبانی مبتنی بر کوچ

جامعه عشايري كشور، جامعه اي است کاملاً مولد و میراث دار هویت دینی و فرهنگی کشور که زندگی آنها بر مبنای کوچ و بهره برداری از شرایط اقلیمی و طبیعی و با تکیه بر دامداری بنا نهاده شده است. این شیوه زندگی که از ابتدای خلقت در اکثر کشورهای جهان جاری بوده است، بهترین شیوه تولید و بهره برداری از منابع طبیعی و ضامن حفظ محیط زیست و منابع پایه به شمار می رود.

جامعه عشایری با وجود دارا بودن کمتر از 2 درصد جمعيت كشور (حدود 1.2 میلیون نفر)، نقشی بسیار مهم و حیاتی در تولید و اقتصاد کشور ایفا می کند. این جامعه به عنوان یکی از جوامع سه گانه کشور در کنار جوامع شهری و روستایی، با داشتن بالغ بر 24 ميليون راس دام (حدود 25 درصد دام سبك كشور)، بيش از 20 درصد گوشت قرمز و پروتئین موردنیاز را توليد کرده و نقش بارزي در ساير فرآورده‌های دامي دارد. همچنین بیش از 35 درصد صنايع دستي توليدي كشور، با همه ارزشهاي تاريخي و هویت فرهنگي كه اين صنايع دارند، توسط عشایر توليد مي شود. از سوی دیگر، حدود 38 درصد مراتع كشور در اختيار این قشر زحمتکش و تولیدکننده است و در عرصه‌اي حدود 59 درصد مساحت كشور پراكنده هستند.

عشایر، علاوه بر مولد بودن، مرزبانان امینی برای کشورند و هر چادر عشایری به منزله یک کارگاه تولیدی و یک پاسگاه انتظامی برای کشور است. اهمیت عشایر و نقش مهم آنها در تامين امنيت كشور به ویژه در مناطق مرزي و دور افتاده انکارناپذیر است. عشایر ایران علاوه بر اينكه خود توليدكننده هستند، مشاغل زیادی را در خارج از جامعه عشايري در زمينه های صنعتي، بارزگاني و خدمات پشتيباني مي كنند.

با وجود این، اين جامعه با اين خدمات و جايگاه ارزشمند، كمترين بهره را از خدمات و امکانات موجود در کشور داشته و در عین حال، با كمترين توقع، بيشترين خدمت را به كشور  عرضه مي کنند. از این رو ضرورت برنامه‌ریزی و ارائه خدمات مناسب و متناسب با شان و منزلت و نيازهاي آنها، کمترین کاری است که می توان در قبال آنها انجام داد.

سازمان امور عشایر ایران به عنوان یک سازمان فرابخشی و ویژه خدمات‌رسانی به عشایر ایجاد شده است تا ضمن ارائه خدمات لازم به عشایر، سیاستگذاری، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری های مناسب را با هدف ساماندهی به کوچ و اسکان عشایر انجام دهد.

در حال حاضر، این سازمان با در اختیار داشتن کارکنانی مجرب، دلسوز و آشنا به مسایل عشایری و با دارابودن 28 اداره استانی (در سطوح اداره کل، مدیریت، اداره و نمایندگی) در سراسر کشور به ارائه خدمات به عشایر عزیز می پردازد. این خدمات را می‌توان در دو بخش ساماندهی به کوچ و ساماندهی به اسکان دسته بندی کرد. در حقیقت، انتخاب شیوه زندگی (کوچ یا اسکان) بر عهده خود عشایر است و این عشایر هستند که انتخاب می‌کنند همچنان کوچنده باشند و به شیوه زندگی سابق خود ادامه دهند و یا اسکان یابند و اصطلاحاً یکجانشین شوند.

همانطور که گفته شد، عمده فعالیت‌های سازمان امور عشایرایران در خدمات رسانی به عشایر در قالب برنامه ساماندهی به کوچ و اسکان انجام می شود که شامل پنج طرح اصلی زیر است:

1- طرح عملیات اجرایی اسکان.

2- طرح ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان.

3- طرح مطالعات جامع ساماندهی مناطق عشایری.

4- طرح جایگزینی سوخت فسیلی.

5- نیازسنجی و ارائه نیازهای جامعه عشایری به سایر دستگاه ها

هر یک از این طرح ها در قسمت " آشنایی با فعالیتهای سازمان" شرح داده شده است.

 


 
  ارتباط با سازمان کد پستی: 1416943571
  آدرس: تهران- میدان فلسطین - خیابان فلسطین - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12
ایمیل سازمان: Ashayer@ashayer.ir
  تلفن های تماس: 66412360 و 5-66973883-021   دورنگار: 66412691     سامانه پیام کوتاه: 664 000 100
روابط عمومی:  66973789

 

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان امور عشایر ایران است.
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک