نسخه چاپی


سرپرست سازمان امور عشایر ایران:

برخورداری عشایر از آب پایدار از 43 درصد به 63 درصد افزایش یافته است

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اجرای 625 پروژه آبرسانی در مناطق عشایر کشور در دو سال اخیر، گفت: با اجرای این پروژه ها شاخص برخورداری عشایر از آب پایدار از 43 درصد به 63 درصد رسیده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، در دیدار نماینده مردم فردین، فریدون‌شهر، چادگان و بویین میان دشتبا سرپرست سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم با اعلام این مطلب، افزود: در سال 98 مبلغ 253 میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به عشایر اختصاص داده شد که 6 میلیارد تومان آن را به عشایر استان اصفهان اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: برای امسال نیز 4 میلیارد و 100 میلیون تومان به استان اصفهان اختصاص داده ایم که محوریت آبرسانی با عشایر فریدونشهر است.

علائی مقدم با بیان اینکه 7 هزار لیتر آبرسانی سیار در مناطق عشایری انجام می دهیم، اظهار داشت: پیش از این استفاده از ظرفیت فاینانس برای سازمان وجود نداشت، با پیگیری هایی که شد 90 دستگاه کامیون آبرسان سیار و 120 دستگاه خودروی کمک دار برای خدمات رسانی به عشایر تهیه و بین استانها توزیع شد.

دبیر فراکسیون عشایری مجلس ادامه داد: یک درصد از منابع ورودی صندوق توسعه ملی برای زنجیره تولید گوشت و پرداخت تسهیلات به عشایر اختصاص می یابد که سالانه 200 میلیارد تومان است.

وی با قدردانی از حمایتهای نمایندگان مجلس از عشایر، گفت: انتظار ما این است نمایندگاه محترم مجلس کمک کنند در برنامه هفتم و در بودجه 1400 عشایر پررنگ دیده شوند.

علائی مقدم افزود: لازم است یک ردیف مستقل ملی به راه های عشایری اختصاص داده شود چراکه ما 66 هزار کیلومتر راه عشایری داریم که در طول سال نیاز به رسیدگی و بازسازی دارند.

وی با اشاره به پایان اجرای "سد گاو خُفت" در فریدونشهر، گفت: این سد در حال حاضر در حال آبگیری است و در اردیبهشت ماه سال آینده بصورت رسمی افتتاح و مورد بهره برداری عشایر منطقه قرار می گیرد و برای اراضی پایاب سد، الگوی کشت انجام می دهیم.

علائی مقدم گفت: اولین دستگاه در کشور هستیم که سرشماری ثبتی و مبنایی را انجام دادیم و نتایج آن امسالاعلام شد که با اجرای این سرشماری آمارگیری عشایر کشور آنلاین شده است.

 سرپرست سازمان امور عشایر ایران ابراز داشت: از همه ظرفیت ها برای ارتقا زندگی عشایر استفاده می کنیم و دست هر کسی که به عشایر کمک کند را می بوسیم.

 

عشایری که کوچ نکردند نیاز به آرد دارند

نماینده مردم فردین، فریدون‌شهر، چادگان و بویین میان دشت در مجلس نیز در این دیدار با تبریک انتصاب دکتر علائی مقدم، گفت: به خاطر شیوع کرونا و وضعیت اقتصادی و معیشتی، برخی از عشایر فریدونشهر کوچ نکردند و آرد نیاز دارند تا بتوانند تا بهار سر کنند.

حسین محمدصالحی دارانی اظهار کرد: در چادگان نمایندگی امور عشایر داریم که با توجه به تعداد عشایر و حجم کار، نیاز است به اداره امور عشایر ارتقاء داده شود.  

رئیس شورای عالی استان اصفهان نیز در این نشست گفت: سازمان امور عشایر ایران هویت عشایر است و یک سازمان چابک است که با کمترین امکانات خدمات زیادی به عشایر می دهد.

رئیس و معاون شورای هیات مذهبی عشایری کشور نیز در این دیدار حضور داشتند و با تبریک انتصاب دکتر علائی مقدم برای وی در خدمت به جامعه عشایری آرزوی موفقیت کردند.

 


  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٩ - ١٤:٠٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: