نسخه چاپی


میدان فروش دام گنبد باز گشایی شد

عرضه دام عشایر در عید قربان در میدان دام گنبد

مدیرکل امور عشایر گلستان گفت: ستاد استانی بیشگیری از کرونای استان گلستان با بازگشایی مجدد میدان فروش دام گنبد کاوس مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی موافقت کرد و با رعایت پروتکل بهداشتی خرید و فروش انواع دام سبک و سنگین عشایر در این میدان انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر گلستان، رضا علیپوری با بیان این خبر افزود: در همین راستا حدود ده هزار ماسک تهیه شده و به صورت رایگان بین عشایر و دامداران روستائی و عشایری که دام‌ خود را برای عرضه به میدان دام می‌آورند توزیع می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط بیماری کرونا و برای تشدید رعایت نکات بهداشتی، در این میدان تعدادی شیر‌ آب و تانکر آب ثابت ۵ هزار لیتری تعبیه شده و سرویس‌های بهداشتی مرتبا ضدعفونی می گردد.
علیپوری با اشاره به اینکه ساخت داکت ضدعفونی دام در این میدان عرضه دام در مرحله اجرا است، افزود: دام‌ها فعلا به صورت دستی ضدعفونی می‌شوند و  قبل از ورود دام‌، سم پاشی و ضدعفونی مکان با نظارت کارشناسان دامپزشکی استان انجام می‌شود.
مدیرکل امور عشایر گلستان با بیان اینکه روزانه ۵ هزار راس دام سبک در این میدان دام عرضه می‌شود، افزود: در حال حاضر هر کیلوگرم دام سبک زنده به قیمت 46 تا 47 هزار تومان داد و ستد می‌شود.
بر اساس این گزارش، تعطیلی میدان دام گنبدکاووس از سه هفته قبل به دلیل روند صعودی شیوع کرونا در شرق گلستان باعث شکل‌گیری بازار غیر رسمی خرید و فروش دام با رعایت حداقلی پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی شده بود و خطر احتمال ابتلای فعالان این بازار به کرونا را افزایش داده است.
عشایر منطقه که به رسم هر سال قصد دارند از فرصت فرارسیدن عید سعید قربان برای فروش دام خود استفاده کنند به دلیل بسته بودن میدان دام گنبدکاووس، راهی جز ایستادن کنار جاده و زمین‌های پیرامون این بازار نداشتند و مجبور بودند دام خود را در بازاری غیررسمی و در شرایط نامناسب بهداشتی به فروش برسانند.
میدان فروش دام گنبدکاووس با وسعت سه هکتار از سال ۷۲ با هدف متمرکز کردن دامداران در محلی مشخص برای خرید و فروش دام ایجاد شده است و  عشایر گلستان با ۷۶۰ هزار راس دام سبک و سایر دامداران شرق این استان دام‌ خود را برای فروش به این میدان می‌آورند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٧ مرداد ١٣٩٩ - ١٣:٢٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: