نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد:

کوچ مکانیزه 1060 میلیارد ریال برای عشایر هزینه داشت

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و برای تامین سلامت جامعه عشایری، کوچ بهاره امسال به صورت مکانیزه انجام شد که یک هزار و ۶۰ میلیارد ریال هزینه دربر داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در پایان سفر یک روزه به زرندیه و دیدار با عشایر ساکن در منطقه "یعقوب حصاری" در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: از آغاز شیوع ویروس کرونا هماهنگی و همکاری مناسبی میان سازمان امور عشایر و وزارت بهداشت صورت گرفت که باعث افزایش کنترل و مراقبت های بهداشتی و تامین سلامت جامعه عشایری کشور شد.

وی افزود: با اعمال مدیریت کوچ بهاره در سراسر کشور، شیوع کرونا در جامعه عشایری به حداقل ممکن رسید به گونه ای که شمار مبتلایان در میان عشایر کشور حتی به تعداد انگشتان دست هم نرسید.

قندالی اظهار داشت: بخش عمده هزینه ها در حوزه عشایر با شیوع ویروس کرونا مربوط به اجرای مدیریت مکانیزه کوچ بود به این صورت که حرکت گله ها و عشایر برای رسیدن به مناطق ییلاقی در کمترین زمان و بدون اینکه با شهرها ارتباطی داشته باشند، انجام شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: این هزینه های تحمیلی به عشایر کشور بابت کوچ مکانیزه، به ستاد ملی کرونا منعکس شده تا با تصویب در هیات دولت، بخشی از آن تخصیص یابد تا خسارت های ویروس کرونا در حوزه عشایر جبران شود.

 

کرونا در عرضه و فروش تولیدات عشایر مشکل ایجاد کرد

رئیس سازمان امور عشایر ایران ایجاد مشکل در عرضه و فروش فرآورده های لبنی عشایر در دوران شیوع کرونا را از دیگر موارد قابل ذکر عنوان کرد و افزود:‌ قشر مولد عشایر در این زمینه دچار خسارت های زیادی شدند اما به توجه به بارش های مناسب و وضعیت مطلوب پوشش گیاهی در مراتع و افزایش تولیدات، پیش بینی می کنیم این خسارت ها تا حد زیادی جبران شوند.

قندالی ابراز داشت:‌ همچنان اصرار داریم نهادهای مرتبط از جمله مراجع بهداشتی و درمانی در مناطق ییلاقی عشایری نیز به صورت سیار حضور یابند تا کنترل های لازم برای پیشگیری از ابتلای عشایر به ویروس کرونا اعمال شود.

 

اختصاص 180 میلیارد تومان برای آبرسانی پایدار به عشایر در سال 99

رئیس سازمان امور عشایر ایران در خصوص تامین آب پایدار عشایر اظهار داشت: در سال گذشته با اذن مقام معظم رهبری 253 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای ۴۱۳ پروژه آبرسانی در مناطق عشایری سراسر کشور تخصیص یافت که تاکنون بیش از ۹۰ درصد از این پروژه ها از جمله طرح آبرسانی به  ۱۴ محله عشایری در زرندیه اجرا شد.

وی اضافه کرد: در صورت تکمیل نهایی طرح های آبرسانی سال ۹۸، بیش از ۱۷ هزار خانوار عشایری در سراسر کشور از نعمت آب آشامیدنی بهداشتی بهره مند می شوند و بدین ترتیب شاخص بهره مندی عشایر از آب آشامیدنی سالم از ۵۰ درصد کنونی به ۶۲ درصد افزایش می یابد.

قندالی میزان اعتبارات امسال برای اجرای طرح های آبرسانی به عشایر کشور را 180 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این اعتبارات نیز برای پروژه هایی که در سال ۹۹ تعریف شده، هزینه خواهد شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: طرح های امسال در صورت اجرا می تواند ۱۰ هزار خانوار عشایری را از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند کند که طی دو سال ۹۸ و ۹۹ در مجموع ۲۷ هزار خانوار عشایری به آب بهداشتی و سالم دسترسی پیدا می کنند.

 

اختصاص 7 میلیارد ریال برای تامین آب عشایر زرندیه

گفتنی است در سفر رئیس سازمان امور عشایر به استان مرکزی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، جمعی از مدیران امور عشایر و سازمان دامپزشکی استان های قم، قزوین، تهران و مرکزی و همچنین فرماندار زرندیه و مسئولان شهرستان ساوه نیز حضور داشتند.

 در نشست بررسی مشکلات عشایر منطقه "یعقوب حصاری"، اختصاص هفت میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب شرب عشایر منطقه مصوب شد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩ - ٢١:٣٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: