نسخه چاپی


مهار آتش پس از 4 روز

540 هکتار از مراتع عشایر دشتستان طعمه حریق شد

آتش سوزي گسترده در ارتفاعات و مراتع عشایری غرب منطقه دهرود بخش ارم شهرستان دشتستان در استان بوشهر پس از چهار روز مهار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر بوشهر، در پی وقوع آتش سوزی در مراتع عشایری دهرود بخش ارم شهرستان دشتستان، تیم عشایری منطقه متشکل از دامداران ذینفع در محل حادثه حضور پیدا کردند و با توجه به شناخت از منطقه  و قبل از ورود تیم اطفاء حریق، اقدامات مهمی را در مهار آتش انجام دادند اما وزش باد شدید در ارتفاعات باعث تشدید آتش گردید.

در این حادثه که از 2 خرداد تا شامگاه دوشنبه 5 خرداد به طول انجامید، بيش از 200 نفر از نيروهاي يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري استان، مرتعداران، عشاير، بسيج و مردم محلي برای مهار آتش همکاري کردند.

در مرحله نخست وقوع آتش که از روز جمعه 2 خرداد شروع شد؛ قريب به 540 هکتار از مراتع شوني، کلري، گنجايي، شيرين تنگ، سه چاه، پشت پر و گزک که پوشش اکثریت این مناطق علوفه‌ بود در آتش سوخت و بخش زیادی از درختان بنه، بادام و کنار موجود در منطقه دهرود نيز تحت تاثير آتش قرار گرفتند.

این آتش سوزی گسترده در شامگاه دوشنبه با تلاش عشایر، بسیج و مردم محلی به طور کامل مهار گردید و خوشبختانه با توجه به حضور عشایر در ییلاق، این حادثه خسارت جانی در پی نداشت اما بخش عمده ای از علوفه مورد نیاز عشایر برای فصل زمستان و قشلاق عشایر از بین رفت و خساراتی بیش از 540 میلیون تومان به عشایر منطقه وارد شد.

تعداد 55خانوار دارای پروانه بهره برداری و طرح مرتعداری در مراتع مذکور امرار معاش می کنند و نقش عمده ای در تولید گوشت قرمز و گیاهان دارویی استان دارند.

 

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٦ خرداد ١٣٩٩ - ٠٨:١٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: