نسخه چاپی


مدیرکل ساماندهی و هماهنگی امور عشایر:

۴۰۰ خانه بهداشت در مناطق عشایری راه اندازی می شود

مدیرکل ساماندهی و هماهنگی امور عشایر با اشاره به اخذ مجوز استخدام ۵۰۰ بهورز از بین فرزندان تحصیل کرده عشایر در وزارت بهداشت، گفت: با اجرای این طرح ۴۰۰ خانه بهداشت در مناطق عشایری راه اندازی و دایر می شود و در جاهایی که امکان بردن کانکس وجود ندارد از چادرهای مجهز و سیار بهداشتی استفاده می شود. احمدی میرقائد با اشاره به اهمیت سلامت عشایر و رضایتمندی آن ها گفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، سیاوش احمدی میرقائد در دوره آموزشی ملی "آیین نامه ساماندهی عشایر، جایگاه، اثرات، اقدامات و ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی" در کرمان با اشاره به طرح ساماندهی ارائه خدمات بهداشتی به جامعه عشایری اظهار داشت: وزارت بهداشت مجری و متولی اصلی این کار مهم و ارزشمند در اعتلای خدمت رسانی به عشایر است و با پیاده کردن این طرح همه عشایر تحت پوشش بارائه خدمات بهداشتی قرار می گیرند.

وی افزود: بر اساس طرح ساماندهی ارائه خدمات بهداشتی به عشایر، هر خانه بهداشت برای ارائه خدمات به ۸۰ خانوار عشایری (۳۰۰ نفر) راه اندازی می شود و اگر خارج از آن باشد در حوزه اقماری و به صورت خدمات سیار ارائه می شود.

احمدی میرقائد ادامه داد:  اجرای این طرح افزایش رفاه در جامعه عشایر را دربر خواهد داشت و عشایر علاقمند می شوند در مناطقی که حضور دارند ماندگار شوند.

مدیرکل ساماندهی و هماهنگی امور عشایر دلیل ایجاد شورای عالی عشایر را ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مختلف برای ارائه خدمات به عشایر عنوان کرد و گفت: از ابتدای انقلاب تا دهه اخیر عمده خدماتی نظام جمهوری اسلامی در زمینه زیربنایی متمرکز بوده و این عرصه نسبت به حوزه اجتماعی و فرهنگی از وضعیت بهتری برخوردار است چنانچه میزان برخورداری عشایر در زمینه زیربنایی قبل از انقلاب ۱۵ درصد و هم اکنون ۹۵ درصد است.

احمدی میرقائد در رابطه با وضعیت سواد عشایر گفت: در قبل از انقلاب وضعیت سواد عشایر کمتر از ۲۰درصد و سال ۱۳۶۶۲۶ درصد و در حال حاضر ۷۵ درصد باسواد هستند.

وی بیان داشت: همچنین در حال حاضر ۵۵ درصد عشایر از آب آشامیدنی سالم برخوردار می باشند که پیش بینی می شود تا دو سال آینده بیش از ۷۰ درصد عشایر به آب آشامیدنی بهداشتی و سالم دسترسی خواهند داشت.

مدیرکل ساماندهی و هماهنگی امور عشایر همچنین با اشاره به مصوبه ای که بر اساس آن تا ۱۴۰۰ بیسوادی در جامعه عشایری ریشه کن می شود، افزود: این طرح که مسئول اجرای آن نهضت سواد آموزی است همت مضاعفی را می طلبد و یقینا پیگیری شما مسئولان می تواند در به ثمر رسیدن و محقق شدن آن موثر باشد.

وی ادامه داد: در این مصوبه پوشش تحصیلی دوره ابتدایی صد در صد، دوره متوسطه اول ۷۵ درصد و متوسط دوم ۶۵ درصد که الان حداکثر ۳۵ درصد است پیش بینی شده است.

احمدی میرقائد گفت : موجب تاسف است بعضا مدارس شبانه روزی با اینکه نسبت به ۳۰ سال گذشته گسترش پیدا کرده اند اما خدمات دهی آن ها نسبت به گذشته ضعیف تر شده و انتظار می رود که آنرا جزو برنامه های اولویت دار قرار دهیم.

وی مقدمه هر گونه تغییر در جامعه عشایری را آموزش و توانمندسازی دانست و گفت: جامعه عشایری به شدت نیازمند آموزش و توانمندسازی است و اگر نتوانیم این جامعه را توانمند کنیم یقینا در این چرخه ای که کشور دارد ایجاد می کند و تولیدات و میزان بهره وری که وجود دارد از چرخه خارج می شود.

مدیرکل ساماندهی و هماهنگی امور عشایر افزود: با اجرای مصوبه یاد شده سال ۱۴۰۰ چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر روز دوره آموزشی مشاغل را می توانیم داشته باشیم و این عدد کمی نیست.

وی ابراز داشت: قرار است تا سال آینده  ۲۵ هزار دستگاه پنل خورشیدی را  وزارت نیرو بین عشایر توزیع کند که مقدمات کار فراهم شده و به زودی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٨ آذر ١٣٩٨ - ١١:٣٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: