نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد:

تنوع در اشتغال در افزایش درآمد عشایر موثر است

رئیس سازمان امور عشایر ایران موضوع اشتغال و تنوع اشتغال را در این سایت های اسکان از مقوله های مهم دانست که می تواند ضمن ترغیب عشایر به اسکان در افزایش سطح درآمد اقتصادی خانواده ها نیز موثر باشد.

به  گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به استان فارس از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات بازدید کرد.

کرمعلی قندالی در جلسه ای که با حضور مسئولین، شورای اسلامی عشایری و عشایر شهرستان برگزار شد با اشاره به کانون های اسکان عشایری، تاکید کرد: در فرآیند مطالعه و برنامه ریزی ها برای کانون های توسعه عشایری باید تمامی جوانب توسعه ای اعم از اشتغال، فرهنگ، توسعه اجتماعی و فعالیت های زیربنایی آن رعایت و به طور جد یپیگیری شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به ظرفیت های خوبی که در منطقه در حوزه کارآفرینی و اشتغال قرار دارد بر بهره وری منابع آبی و ترویج و توسعه طرح های اقتصادی که مصرف آب کمی دارند تاکید کرد.

 قندالی بهره گیری از ظرفیت های صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری را در اشتغال پایدار بانوان عشایری مهم ارزیابی کرد و گفت: با فرهنگ سازی، آموزش و نیازسنجی بازار و همچنین ذوق، سلیقه و توانمندی بانوان عشایری می‌توان در بخش های درآمد زا از جمله صنایع دستی، کشت و فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی و بومگردی و گردشگری عشایری از ظرفیت بانوان که نیمی از جامعه فعال عشایری را شامل می شوند بهره برد.

وی با اشاره به مطالبه مردمی در خصوص تامین آب شرب سالم و بهداشتی و تجهیز و پمپاژ آب و انتقال آب به سایت های اسکان، گفت: مبلغ 1500 میلیون ریال برای اجرای شبکه آب آشامیدنی داخلی سایت قره مهکستان تخصیص یافته که ظرف چند ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

بر اساس این گزارش، مدیرکل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر ایران نیز در این دیدار گفت: ظرفیت های خوبی در عرصه منابع طبیعی در مناطق عشایر وجود دارد که باید در حفظ و بهره گیری مناسب از آن بیش از گذشته کوشا باشیم،

مهدی میزبان با اشاره به اینکه باید منابع معیشتی شناسایی و تقویت شود، وجود منابع معیشتی غنی و خدادادی را در کنار نیروی جوانی و نشاط دو موهبتی دانست که می تواند در بر طرف کردن مشکل اشتغال جوانان عشایری مثمر ثمر باشد.

مدیرکل امور عشایر فارس نیز در این جلسه با بیان ظرفیت های منطقه و فعالیت های انجام شده، اظهار داشت: بیش از 212 کانون توسعه عشایری در استان شناسایی شده که در حال طی مراحل مطالعاتی است و تاکنون در 136 کانون توسعه عشایر ساکن شده اند.

 روح الله بهرامی افزود: در کنار کانون‌های توسعه عشایری به اشتغال جوانان نیز توجه شده و در هر سایت با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که وجود دارد فعالیت های اقتصادی از جمله صنایع دستی، کشت گیاهان دارویی، دامداری و مرغداری و گلخانه و سایر کارگاه های نیمه صنعتی در نظر گرفته شده است.

رئیس امور عشایر شهرستان بوانات نیز در این بازدید با بیان عملکرد اداره امور عشایر شهرستان، گفت: شهرستان بوانات ییلاق‌گاه عشایری شش شهرستان قشلاقی می‌باشد که جمعیتی بیش از 2500 خانوار عشایری را درخود جای داده است.

 علی هاشمی شیری افزود: کار مطالعه سایت اسکان عشایری قره مهکستان در سال 1387 آغاز شد و عملیات اسکان در زمینی با مساحت 13 و نیم هکتار در قالب 250 قطعه در حال انجام است.

وی گفت: در حال حاضر 12 کانون اسکان در شهرستان بوانات وجود دارد که 7 کانون آن به صورت خودجوش عشایر در آن ساکن شده اند.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان بوانات مجوز ایجاد واحدهای دامی کوچک، انجام شبکه آبرسانی داخل سایت، احداث مدرسه عشایری، پرداخت تسهیلات کم بهره جهت اشتغال و گاز رسانی و انجام برخی عملیات زیربنایی را از جمله مطالبات مردم در این کانون بر شمرد.

در ادامه نیز حجه الاسلام طلایی امام جمعه بخش، معاون فرماندار شهرستان، مدیر جهادکشاورزی بوانات، بخشدار و تعدادی از شوراهای اسلامی و معتمدان منطقه به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود پرداختند.   

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١١ شهريور ١٣٩٨ - ١١:٢٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: