نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی:

عشایر در 550 نقطه آذربایجان غربی سیاه چادر برپا می کنند

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: عشایر این استان در 550 منطقه استان بیش از دو هزار سیاه چادر برپا می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، بهرام زینال زاده با بیان این مطلب افزود: عشایر آذربایجان غربی در 16 شهرستان و 336 روستای مختص عشایر زندگی می کنند.

وی با اشاره به اینکه 15 هزار و 599 خانوار عشایری با حدود 104 هزار نفر جمعیت در این استان زندگی می کنند، ادامه داد: با این آمار حدود 9 درصد جمعیت عشایری کشور در آذربایجان غربی ساکن هستند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی بیان کرد: عشایر با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و حمایت های لازم از این قشر صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه عشایر آذربایجان غربی 2 میلیون واحد دامی دارند، اعلام کرد: 25درصد مواد پروتئینی این استان توسط عشایر تامین می شود.

زینال زاده گفت: عشایر آذربایجان غربی سالانه حدود 16 هزار مترمربع انواع قالی و قالیچه، 19 هزار جفت کلاه، دستکش، جوراب، گیوه، پاپوش و سه هزار تن پشم تولید و روانه بازار مصرف می کنند.

وی افزود: همچنین عشایر استان سالانه 16 هزار تن گوشت و 50 هزار تن شیر تولید و روانه بازار می کنند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی با اشاره به اینکه 2 میلیون و 670 هزار هکتار اراضی مرتعی در آذربایجان غربی وجود دارد، ادامه داد: از این مقدار یک میلیون و 600 هزار هکتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر این استان است.

 آذربایجان غربی سومین استان کشور از نظر جمعیت عشایری است و حدود 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می کنند که 3.5 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند.عشایر این استان 10 ایل و 22 طایفه مستقل هستند و 16 شهرستان استان دارای عشایر و 336 روستا نیز ویژه عشایر است.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨ - ١١:٤٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: