نسخه چاپی


مدیرعامل اتحادیه ایلات و طوایف ایران:

قلمروهای عشایر در سال های اخیر بسیار تنگ شده است

مدیرعامل اتحادیه ایلات و عشایر کوچنده ایران با بیان اینکه یکی از مشکلات حاد عشایر تصرف قلمروها و مراتع آنان است، افزود: قلمروهای عشایر در سال های اخیر بسیار تنگ شده به همین دلیل کوچ سنتی عشایر تبدیل به کوچ ماشینی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر، نشست مشترک رئیس سازمان امور عشایر ایران، رئیس فراکسیون عشایری مجلس، و رئیس و اعضای هیئت مدیره اتحادیه "ایلات و طوایف کوچنده ایران" امروز چهارشنبه 15 اسفند در سالن جلسات سازمان امور عشایر ایران برگزار شد.

در این نشست مدیرعامل اتحادیه ایلات و عشایر کوچنده ایران گفت: اعضای هئیت مدیره اتحادیه ایلات و طوایف کوچنده ایران همگی از عشایر استان های مختلف کشور هستند.

رستمی بیان داشت: انتظار ما از مجلس این است که "اتحادیه ایلات و عشایر کوچنده ایران" را به رسمیت بشناسد و در حد امکان بودجه ای برای تشکل های عشایری بخش خصوصی اختصاص داده شود.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات حاد عشایر تصرف قلمروها و مراتع آنان است، افزود: قلمروهای عشایر در سال های اخیر بسیار تنگ شده به همین دلیل کوچ سنتی عشایر تبدیل به کوچ ماشینی شده است.

مدیرعامل اتحادیه ایلات و طوایف ایران ادامه داد: کوچ ماشینی معایب زیادی دارد که یکی  از این معایب این است که عشایر مسیر قشلاق تا ییلاق را یک روزه طی می کنند که با توجه به اینکه مرتع در حال رشد است، از بین می رود.

رستمی با تاکید بر اینکه مدیریت مراتع باید با عشایر باشد، گفت: عشایر دارای سه ضلع هستند یکی مرتع، دوم دام، و سوم کوچ و هر کدام از این سه ضلع نباشد عشایر آسیب می بینند و از بین می روند.

وی با بیان اینکه باید در قانون طوری عمل شود که مراتع متعلق به عشایر باشد، تصریح کرد: ما دو راه بیشتر نداریم اگر عشایر را حمایت کنیم مثل شما که خودتان عشایر هستید مسئول می شوند و اگر عشایر را رها کنیم  تبدیل می شوند به  همین مردمانی که در حاشیه شهرها زندگی می کنند.

رستمی ادامه داد: لیاقت جامعه عشایری، توانمندی و صداقت آنان بیشتر از این است و در این 40 سال بعد پیروزی انقلاب این را نشان داده اند.

مدیرعامل اتحادیه ایلات و طوایف ایران در پایان تاکید داشت: بیایید همه دست در دست بدهیم، دولت و مجلس و سازمان امور عشایر، تا زندگی عشایر را که در حال از بین رفتن است احیاء کنیم. 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧ - ١٢:٤٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: