نسخه چاپی


تامین آب و نهاده دامی مشکل اصلی عشایر حوزه سیستان

نماینده مردم زابل، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس گفت: بیشتر مشکلات عشایر حوره سیستان در تامین راه، آب، برق و نهاده دامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر سیستان و بلوچستان، نماینده مردم زابل، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس به همراه رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان به منظور بررسی مسائل و مشکلات عشایر، از مناطق عشایری هیرمند، نیمروز و هامون بازدید کردند.

نماینده مردم زابل، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس در جلسه ای در این منطقه گفت: عشایر و روستاییان با فرهنگ و شیوه زندگی خود مردمانی صبور، تلاشگر، معتقد و غیور هستند و همین جایگاه ویژه سبب می شود تا برای بهبود وضعیت، توسعه زیرساخت‌ها، ارتقای سطح درآمد و کیفیت زندگی آنان و کاهش نابرابری‌های موجود بین جامعه روستایی، عشایری و جامعه شهری، اقدامات شایسته ای انجام گیرد.

محمد سرگزی افزود: با توجه به خشکسالی و عدم ورود آب از دریاچه هیرمند و به منظور تسریع در آبرسانی، تعداد سه دستگاه بیل مکانیکی از طریق جهاد کشاورزی استان برای حفر شش حوضچه نگهداری آب در نقاط مختلف دریاچه هامون اعزام و چاهک های موجود نیز لایروبی می شوند.

وی بر تامین نهاده دامی عشایر با توجه به وضعیت بحرانی مراتع دریاچه حوزه هامون تاکید کرد و گفت: بیشتر مشکلات عشایر منطقه در حوزه های راه، تامین آب، برق و نهاده دامی است و با پیگیری ها و تلاش مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط تا حدودی این مشکلات مرتفع شده است.

نماینده مردم زابل، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس ادامه داد: ضرورت دارد با اختصاص تسهیلات و امکانات، مشاغل و اقامتگاه های بومگردی و دامداری‌ها و دامپروری‌ها توسعه یابد و بسترهای مناسب برای عرضه تولیدات فراهم شود.

سرگزی همچنین بر اجرای طرح‌های عمرانی و زیرساختی از جمله احداث طرح‌‎های آبخیزداری، عملیاتی کردن طرح‌های مربوط به سیستم های نوین آبیاری، بهره برداری مناسب از طرح‌ های آبرسانی و بهبود وضعیت راه های روستایی و عشایری تاکید کرد.

تهیه 15 دستگاه تانکر کشنده 5 هزار لیتری و معرفی عشایر واجد شرایط برای خرید تراکتور حمل تانکرهای آب از مصوبات این جلسه بود.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٨ فروردين ١٤٠٠ - ١٣:٥٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: