نسخه چاپی


تولید سالانه 16هزار مترمربع صنایع دستی داری توسط عشایر آذربایجان غربی

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی از تولید سالانه 16 هزار و 700 مترمربع قالی، قالیچه و فرش توسط عشایر این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان غربی، علی ناجی با بیان اینکه عشایر استان 10درصد از تولیدات صنایع داری کشور را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: این محصولات توسط  16هزار خانوار عشایری با 104 هزار نفر جمعیت تولید و روانه بازار می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عشایر استان در بیش از یک میلیون و 600 هزار هکتار از مراتع استان زیست می کنند، ادامه داد: عشایر استان 12 ایل و 21طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است که از دو میلیون و 670 هزار هکتار اراضی مرتعی استان یک میلیون و 600 هزار هکتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان قرار دارد.

ناجی از ساماندهی و مرمت یک هزار و 200 کیلومتر ایل راه استان خبر داد و یادآور شد: با مرمت و بازسازی این مسیرها شش هزار و 938 خانوار عشایری از آن بهره‌مند شده اند.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی با اشاره به تجهیز مناطق عشایری این استان به حمام خورشیدی، عنوان کرد: تعداد 14 حمام خورشیدی برای 182خانوار عشایری توزیع و نصب شده و  توسعه استفاده از امکانات و دستگاه‌هایی که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند از مهمترین برنامه‌های این اداره کل در خدمت رسانی مناسب به عشایر است.

وی بهسازی و احداث 217 مورد چشمه و آبشخور دامی، بهسازی هفت هزار مترمربع اماکن دامی، احداث سه هزار و 185 متر کانال انتقال آب کشاورزی، آبرسانی سالانه 29 هزار مترمکعب آب به مناطق عشایری و مرمت و لایروبی 200 متر قنات از مهمترین اقدامات استان برای جمعیت عشایری در طول چند سال اخیر عنوان کرد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٩ - ٠٩:٠١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: