نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد:

کمبود آب و علوفه ‌۵۰۰ هزار دام عشایر کهگیلویه و بویر احمد را تهدید می کند

مجید علی پور ادامه روند کنونی کمی آب و علوفه برای عشایر این استان را نگران کننده خواند و از تاخیر کوچ پاییزه عشایر استان خبر داد.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه روند کنونی کمی آب و علوفه برای عشایر این استان را نگران کننده خواند و از تاخیر کوچ پاییزه عشایر استان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، مجید علی‌پور با اشاره به توزیع آب برای ۱۱ هزار خانوار عشایری و  یک میلیون راس دام آنان در استان کهگیلویه و بویراحمد، کمی آب و علوفه در اغلب مناطق عشایری این استان را سخت و طاقت فرسا خواند.

 

وی گفت: بیش از ۵۰۰ هزار راس دام در مناطق عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد اکنون با کمبود شدید آب و علوفه مواجه هستند که نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه جهت رفع مشکلات آب آنان داریم.

 

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ هزار راس دام دیگر نیز به صورت نسبی  آب و علوفه مورد نیازشان تامین می شوند، خاطرنشان کرد: در تامین آب و علوفه دام عشایر با مشکلات جدی مواجه هستیم.

 

علی پور اظهارداشت: در سال‌های گذشته تامین آب شرب خانوارهای عشایری برعهده این اداره کل نبود اما اکنون تامین آب خانوارهای عشایری یکی از وظایف اصلی این اداره کل شده است.

 

وی گفت: روزانه ۵۷۶ هزار لیتر توسط ۱۶ دستگاه تانکر که بزودی چهار دستگاه دیگر نیز به آن افزوده می شود آب شرب سالم بین خانوارهای عشایری و دام آنان در استان کهگیلویه و بویراحمد توزیع می‌شود  که در سرجمع روزانه ۴۸ سرویس ‌توسط تانکرهای آبرسان انجام می شود .

 

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به دریافت ۲۰ هزارتومان بابت هر سرویس تانکر آب ۱۲ هزار لیتری از عشایر این استان باهدف صرفه جویی در مصرف آب شرب سالم افزود: در بحث تامین علوفه عشایر  نیز با مشکلات جدی بویژه در مناطق گرمسیری مواجه هستیم.

 

علی پور افزود: علوفه دام های عشایری در مناطق قشلاقی استان کهگیلویه و بویراحمد به صفر رسیده و البته تنها در میان بندها با اقلیم‌ نیمه معتدل مثل تنگ تامرادی هنوز کمی علوفه وجود دارد.

 

وی از تخصیص یک‌میلیارد تومان بصورت یارانه‌ای از محل منابع ملی و همچنین از خرید حدود سه هزارتن جو از تعاونی ها خبرداد گفت: کارخانه دام‌ و طیور دشت‌روم یاسوج نیز روزانه ۷۰ تن کنستانتره مورد نیاز عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد را با کیفیت خوب و قیمت‌مناسب در اختیار عشایر استان قرار می دهد.

 

علی پور گفت: ۲ میلیاردتومان جهت تامین آب شرب عشایر این استان بصورت نقدی از منابع ملی و استانی تخصیص یافته است.

 

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد، زمان کوچ عشایر استان از ییلاق به قشلاق را از ۱۵ شهریور تا ۱۵ آبان ماه عنوان و افزود: براساس پیش‌بینی‌های هواشناسی استان، مهرماه امسال شاهد بارش های خوبی خواهیم بود که البته بخشی از کار ما را در زمان کوچ با مشکل مواجه می کند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧ - ١١:٢١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: