نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایری استان سمنان:

علائم تب برفکی در دام هاي عشایر سمنان مشاهده نشده است

حميدرضا حسيني گفت: تاکنون گزارشی از علائم بیماری واگیردار تب برفکی در دام هاي عشایر استان سمنان ارائه نشده است.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان گفت: تاکنون گزارشی از علایم بیماری واگیردار تب برفکی در دام عشایر این استان ارائه نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از باشگاه خبرنگارانن، حمیدرضا حسینی با بيان اين مطلب افزود: برنامه های مایه کوبی (واکسیناسیون) دام های سبک عشایر استان سمنان از ماه مهر آغاز شد و با آموزش و جلوگیری از شیوع بیماری تاکنون هیچ خسارتی به دامداران استان وارد نشده است.

وی اضافه كرد: مرحله دوم مایه کوبی (واکسیناسیون) علیه بیماری های دامی از آذر ماه امسال در دام های سبک و سنگین عشایر استان سمنان اجرا می شود.

حسینی گفت: سقط جنین در دام های آبستن، افت وزن دام و تلفات ناگهانی، از نشانه های احتمال بیماری تب برفکی در بین دام های سبک و سنگین است و دامداران عشایري با مشاهده این بیماری در دام هاي خود موضوع را به مرکز دامپزشکی محل سکونت خود اطلاع دهند.

مديركل امور عشاير استان سمنان ادامه داد : بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی با شیوع سریع است که با علائم زخم دهان و پستان و لنگش همراه است و دامداران با مشاهده این علائم مراتب را سريعا به سامانه اطلاع رسانی 1512 اداره کل دامپزشکی استان گزارش کنند.

وي با بیان این که دامداران عشايري مرحله مایع کوبی دام سبک و قرنطینه را برای پیشگیری از ابتلا بیماری تب برفکی در دستور کار قرار دهند، تاكيد كرد: عشایر  در دادن علوفه دستی به دام های سبک نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

وی کاهش حجم پوشش گیاهی در مراتع را یکی از دغدغه های اساسی اداره کل امور عشایر استان سمنان ذکر كرد و افزود: درسال جاری بارش قابل توجهی در مراتع استان به ویژه در مناطق طرود و خارطوران رخ نداده که این امر بسیار نگران کننده است.

مدیرکل امور عشایر سمنان يادآور شد: بیش از 11 هزار تن جو بين دامداران عشایري استان با قیمت هفت هزار و 400 و هفت هزار و 200 ریال تامین شده و دامداران مشکلی برای تامین جو مورد دام هاي خود ندارند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦ - ١٣:٥٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: