نسخه چاپی


رئیس فراکسیون عشایری مجلس:

۲۵ درصد پروتئین کشور توسط عشایر تولید می‌شود

رئیس فراکسیون عشایری و نماینده مردم اسفراین در مجلس گفت: عشایر 1.5 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند اما هر ساله 170 هزار تن گوشت قزمز، 25 درصد پروتئین و 35 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، هادی قوامی روز پنجشنبه 23 خرداد در جشنواره ملی فرهنگی - ورزشی عشایر در اسفراین با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان امور عشایر ایران و مقامات کشوری و استانی اظهار کرد: عشایر 1.5 درصد از جمعیت کشور را تشکیل داده‌اند و این قشر با پشتکاری که دارند توانسته‌اند سالانه ۳۵ درصد از صنایع صنایع دستی و ۲۵ درصد از مواد پروتئینی کشور را تولید کنند که این امر در چرخه اقتصاد کشور نقش مهمی داشته است.

وی ادامه داد: بخش زیادی از فرآورده‌های لبنی کشور توسط عشایر تولید می‌شود، بنابراین می‌طلبد که در این زمینه از جامعه عشایری حمایت شود.

قوامی با اشاره به اجرای پروژه های آبرسانی در مناطق عشایری گفت: امسال به منظور اجرای طرح های آبرسانی به مناطق عشایری با اذن مقام معظم رهبری و از صندوق توسعه ملی 200 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است ضمن اینکه یک درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی نیز برای زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص شده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همانطور که امام خمینی (ره) فرمودند عشایر ذخیره انقلاب هستند و در اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، رکن مهمی هستند.

قوامی گفت: هر سیاه چادر عشایری هم بنگاهی چندمحصولی است که پروتئین و صنایع دستی تولید می کند و هم پاسگاهی برای حفاظت از کشور است.

گفتنی است، جشنواره ملی فرهنگی - ورزشی عشایر کشور ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه با حضور مقامات کشوری و استانی و عشایر 15 استان کشور در محل ارگ تاریخی بلقیس اسفراین برگزار شد. برپایی سیاه چادر، ارائه محصولات لبنی، غذایی و صنایع دستی عشایر، اجرای موسیقی محلی، برگزاری مسابقات ورزشی بومی و محلی و نشست با سران طوایف و نخبگان عشایری کشور از جمله برنامه‌های این جشنواره دو روزه بود.

همچنین مسابقات ورزشی در رشته‌های دو سرعتی، کشتی باچوخه، دال پلان انفرادی، هفت سنگ مهارتی، تیراندازی با قله کمان، فلاخن یا پرتاب سنگ، طناب کشی و چوب کشی وزن منفی ۸۵ بین مردان عشایر و نیز مسابقاتی نیز در رشته‌های هفت سنگ مهارتی، دال پلان انفرادی، چوب‌کشی وزن منفی ۷۵ کیلوگرم، حمل مشک، تو چینی کلاف پشمی و طناب‌کشی بین بانوان عشایر استان‌های حاضر در این جشنواره برگزار شد.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد و ۱۱ درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می‌دهند.

 

  • تاریخ درج خبر : جمعه ٢٤ خرداد ١٣٩٨ - ٢٣:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: