نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

عشایر سالانه 195 هزار تن گوشت قرمز کشور را تولید می کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: سالانه 195 هزارتن گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تولید و روانه بازار مصرف می کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: جامعه عشایری با داشتن ۲۴ میلیون راس دام سبک، سالانه 195 هزارتن گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تولید و روانه بازار مصرف می کنند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی در گردهمایی سران ایلات و طوایف عشایر استان سمنان به مناسبت دهه فجر، با اشاره به اینکه 195 هزار تن گوشت قرمز تولیدی کشور متعلق به عشایر است گفت : این میزان گوشت حدود 25 درصد نیاز کشور است.

 

وی با اشاره به جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری عشایر کشور، افزود : حدود 25 درصد نیاز کشور به مواد پروتئینی توسط عشایر تأمین می‌شود.

 

قندالی با بیان اینکه سالانه 800 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می‌شود، افزود: نیاز کشور به گوشت قرمز نیز 900 هزار تن است که در راستای تنظیم بازار و همچنین حمایت از تولید کننده ممکن است در برخی مقاطع نیاز به واردات گوشت باشد.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به صادرات یک‌میلیون و 900 ﻫﺰاﺭ رأس ﺩاﻡ ﺑﻪ ﺳﺎﻳﺮ کشورها در چند سال اخیر گفت: برای صادرات گوشت حتما باید ﺑﻪ اﺯاﻱﻭاﺭﺩاﺕ هر ﻳﻚ کیلو ﮔﻮﺷﺖ منجمد ﺑﺎﻳﺪ ﻳﻚ ﻛﻴﻟﻮ ﺩاﻡ ﺯﻧﺪه ﺻﺎﺩﺭ ﺷﻮﺩ.

 

وی با اشاره به مزایای اجرای این طرح گفت: با اجرای این طرح ضمن اینکه دام مازاد به سایر کشورها صادر می‌شود، گوشت مورد نیاز نیز به کشور وارد می‌شود.

 

قندالی گفت: با هدف افزایش بهره‌وری و تولید، طرح زنجیره‌ای تولیدی گوشت قرمز در چند سال اخیر در مناطق عشایری کشور اجرا شد که منابع تسهیلاتی آن از یک درصد صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود و تا کنون نیز ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات به این بخش تخصیص‌یافته است.

 

رئیس امور عشایر کشور با بیان اینکه محدودیتی در ارائه تسهیلات حوزه عشایر وجود ندارد، گفت: ارائه تسهیلات به رشد و شکوفایی اقتصادی مناطق عشایری کشور کمک می کند.

 

وی بابیان اینکه یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال روستایی و عشایری کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب‌شده است، ابراز داشت: عشایر با بهره‌گیری از این فرصت و دریافت تسهیلات مناسب می‌توانند به بهبود وضعیت اقتصادی خانوار و معیشت و رونق اقتصادی منطقه خود کمک کنند.

 

قندالی بابیان اینکه طی دو سال گذشته 1000 میلیارد ریال تسهیلات با سود 4 درصد به عشایر کشور پرداخت‌شده است، ابراز داشت: ایجاد زنجیره گوشت قرمز، گیاهان دارویی، صنایع‌دستی و گردشگری از ظرفیت‌های مهمی است که هم در سطح ملی و هم در استان سمنان می تواند برای عشایر ایجاد درآمد کند.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران یکی از مشکلات جدی عشایر را خشکسالی و افت شدید منابع آبی ذکر کرد و گفت: در حال حاضر ۶۰۰تانکر در سطح کشور کار آبرسانی به عشایر را انجام می‌دهند اما تداوم این رویه در دراز مدت باعث بروز مشکلات خواهد شد لذا باید در حوزه بهسازی و لایروبی قنوات و احیای چاه‌های آب اقدامات موثر تری صورت گیرد.

 

وی با اشاره به این که در هیچ حوزه ای به اندازه حوزه عشایری ظرفیت وجود ندارد، تاکید کرد : تمام دستگاه های مربوطه و عشایر برای استفاده از این ظرفیت های عظیم اهتمام ویژه داشته باشند.

 

قندالی با اشاره بر ظرفیت‌های ویژه عشایر شهرستان مهدیشهر در تولید محصولات لبنیاتی باکیفیت گفت: در حال پیگیری برای برند سازی محصولات لبنی مهدی‌شهر هستیم.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران صندوق خرد زنان را یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اشتغال‌زایی در این بخش دانست و گفت: 308 ﺻﻨﺪﻭﻕ خرد زنان عشایری در کشور ﻭﺟﻮﺩ ﺩاﺭﺩ که نقش ویژه‌ای در این حوزه ایفا می‌کند.

 

در حاشیه برگزاری این گردهمایی، ایلات و عشایر سمنان در نمایشگاهی، توانمنذدی های تولیدی و فرهنگی خود را به نمایش گذاشته شد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - ١١:٠٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: