نسخه چاپی


رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل:

حقوق عشایر در طرح پایاب سد خداآفرین احقاق می شود

عدیل سروی گفت: با ساماندهی اراضی پایاب سد خداآفرین حقوق عشایر مغان در طرح شبکه گذاری این زمین ها احقاق می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با ساماندهی اراضی پایاب سد خدا آفرین حقوق عشایر مغان در طرح شبکه گذاری این زمین ها احقاق می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، عدیل سروی در نشست با سران طوایف عشایر پارس آباد مغان با بیان این مطلب اظهار داشت: نگرانی های عشایر مغان قابل احترام است و تمام دستگاه های مسئول باید برای رفع آن تلاش کنند.

وی گفت: جلسات زیادی برای حل و فصل و ساماندهی زمین های پایاب سد خدا آفرین برگزار شده و اجازه نمی دهیم حق و حقوق کسی پایمال شود.

 سروی خاطرنشان کرد: بررسی ساماندهی و واگذاری اراضی در سه مرحله انجام می شود،که در مرحله اول کمیته پالایشی اعم از 6 اداره مرتبط و مسئول تشکیل شد و بعد کمیته سه نفره برای بررسی مجدد نظرات کمیته پالایش و در نهایت کمیته هفت نفره واگذاری را انجام می دهد و سامانه های عرفی عشایر همچنان پابرجاست.

 رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان داشت: بزرگترین شبکه آبیاری سد خدآفرین در شمالغرب کشور در استان اردبیل و پارس آباد مغان با اجازه مقام معظم رهبری با اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شده که 22 هزار هکتار از 37 هزار هکتار اراضی پایاب به دستگاه سنتر پیووت مجهز می شود.

وی گفت: این طرح جز 3 طرح بزرگ و مدرن شبکه آبی - خاکی در جهان است و از لحاظ اینکه یک هزار و 300 دستگاه سنتر پیووت وصل می شود در خاورمیانه بی نظیر است.

سروی گفت: اولویت سرمایه گذاری با سرمایه گذاران منطقه است و 95 درصد افراد شاغل در پایاب خدا آفرین بومی هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: تاکنون برای هیچ سرمایه گذار خارج و داخل استان زمین واگذار نشده و از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی و تکمیلی دعوت می شود.

بر اساس این گزارش، نماینده مردم شهرستان های پارس آباد و بیله سوار مغان نیز در این نشست گفت: تدوین نظام بهره برداری پایاب، مساله مهم در بحث ساماندهی عشایر است و دولت نباید اجازه دهد ماهیت، تاریخ، تار و پود و آداب و رسوم عشایر از بین برود

وی افزود: با بیان اینکه برای پیگیری مشکلات و  تدوین نظام بهره برداری پایاب خداآفرین دو دیدار با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم گفت: اجازه نمی دهیم یک متر مربع از اراضی پایاب سد خدا آفرین حیف و میل شود.

شکور پور حسین تاکید کرد: حق و حقوق عشایر باید تمام کمال انجام بشود و مساله ساماندهی عشایر محدوده نشین کشت و صنعت مغان انشاالله به زودی حل خواهد شد

نماینده مردم شهرستان های پارس آباد و بیله سوار در مجلس افزود: بحث حقابه مغان مساله جدید مجمع نمایندگان استان است و با جدیت پیگیر حل این مساله هستیم و اگر حقابه مغان حفظ نشود سرمایه گذاری اراضی پایاب سد خدا آفرین بی ارزش است.

گفتنی است، طرح بزرگ پایاب سد خداآفرین با اختصاص اعتبار ویژه از صندوق توسعه ملی در دولت تدبیر و امید شتاب گرفته و قرار است سال آینده به بهره برداری برسد . با بهره برداری از این طرح بیش از 60 هزار هکتار از زمین های کشاورزی مغان از دیم به آبی تبدیل می شود.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٤ دی ١٣٩٦ - ١٠:٢٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: