نسخه چاپی


گزارش خبرگزاري ايرنا از كمبود آب در مراتع ورامين

کمبود آب زندگي عشایر ورامین را با مشکل مواجه کرده است

خبرگزاري ايرنا - کمبود آب در مراتع جنوب ورامین زندگي برخی از عشایر را که برای چرای دام در این مناطق به سر می برند با مشکل مواجه کرده است.

خبرگزاري ايرنا - کمبود آب در مراتع جنوب دشت ورامین برخی از عشایر را که برای چرای دام در این مناطق به سر می برند با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، اراضی جنوبی دشت ورامین همه ساله در فصل پائیز پذیرای عشایری است که هزاران رأس دام سبک را برای چرا در مراتع نگهداری می کنند ولی کاهش میزان بارش نزولات جوی این افراد را برای تأمین آب مورد نیاز دام هايشان با مشکل مواجه کرده است.

این افراد برای تأمین آب دام های خود از چاه های حفر شده در منطقه استفاده مي كنند و آب را با استفاده از تانکر در دسترس دام ها قرار می دهند ولی در روزهای اخیر کمبود آب این افراد را با مشکل مواجه کرده و آنان خواستار توجه مسئولان به مشکلاتشان شدند.

حضور عشایر استان های تهران، قم و سمنان در مراتع جنوبی ورامین علاوه بر این که مدیریت مراتع را با مشکل مواجه کرده، در زمان خروج دام از منطقه نیز عشایر و مسئولان را با چندگانگی مواجه کرده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ورامین در این رابطه گفت: بر اساس دستورالعمل و قانون، عشایر باید از اول دی ماه  مراتع را ترک مي كردند که با رایزنی های صورت گرفته این زمان تا 15 دی تمدید شد.

منصور گل محمدی افزود: از 15 دی ماه عشایر باید کار خروج دام هايشان از مراتع را آغاز کنند و اضافه ماندن آن ها علاوه بر این که تخلف محسوب می شود، می تواند به مرتع و پوشش گیاهی منطقه آسیب وارد کند.

وی بیان کرد: زمان ماندگاری دام در مراتع بر اساس طرح ممیزی مراتع، ظرفیت دام و تحمل مراتع تعیین شده و از قبل به عشایر اعلام شده است ضمن آن که طرح مرتع داری بر عهده هیأت مدیریه ای است که توسط خود عشایر تعیین شده اند.

رئیس محیط زیست ورامین اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر، ماندن بیش از حد عشایر در مرتع فشار مضاعفی را به پوشش گیاهی وارد می کند و این امر می تواند به نابودی مرتع نیز منجر شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان ورامین نیز در این رابطه گفت : با توجه به این که امسال در کوچ قشلاقه ، عشایر دیرتر به مراتع جنوبی ورامین وارد شدند و به منظور همکاری با آنان ، با هماهنگی مسئولان استانی، زمان بیشتری برای ماندگای دام در منطقه در نظر گرفته شده است.

احمد فدایی افزود : ظرفیت مراتع جنوبی دشت ورامین 27 هزار رأس دام سبک است که لازم است ضمن رعایت تعداد دام، زمان ماندگاری عشایر و دام های آنان در منطقه نیز مدیریت شود تا آسیبی به پوشش گیاهی وارد نشود.

وی بیان کرد: عشایر موظفند طی روزهای آینده مرتع را ترک کنند تا از بروز مشکلاتی که پیش روی دارند جلوگیری نمایند.

مراتع جنوبی دشت ورامین در منطقه سیاه کوه با وسعت 173 هزار هکتار در حوزه سه استان قم، سمنان و تهران قرار دارد. یکصد خانوار عشایري با دارا بودن بیش از 43 هزار رأس دام سبک در مناطق جنوبی شهرستان ورامین و بخش جواد آباد زندگی می کنند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦ - ١٤:٣١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: