دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦  |  
سومين نمايشگاه توانمندي هاي روستاييان و عشاير كشور 15 تا 18 اسفند در نمايشگاه بين المللي تهران برگزار مي شود.
اخبار > کلمه عشایر در 17 حکم از برنامه ششم توسعه گنجانده شده است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان امور عشایر ایران:

کلمه عشایر در 17 حکم از برنامه ششم توسعه گنجانده شده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: تلاش بسیاری شد تا در برنامه ششم توسعه کلمه "عشایر" در کنار کلمه "روستا" آورده شود و خوشبختانه در این برنامه در 17 حکم کلمه "عشایر" گنجانده شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی امروز شنبه 4 آذر در گردهمایی ذیحسابان و مسئولین مالی امور عشایر سراسر کشور در تهران اظهار داشت: امسال برای اولین بار عشایر از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده برخوردار می شوند و برآورد می کنیم از این محل 300 تا 350 میلیارد تومان اعتبار به جامعه عشایری کشور اختصاص یابد.

 

وی با اشاره به اینکه عشایر جامعه ای تولید کننده و کم توقع هستند، افزود: عشایر انسان های شریف و با غیرتی هستند که در دفاع مقدس و در راه اعتلای ایران از همه چیز خودشان گذشتند و ده هزار شهید تقدیم کشور کردند که به لحاظ نسبت جمعیتشان با جمعیت شهری و روستایی، در رتبه نخست قرار دارند.

 

قندالی بیان داشت: در حوزه فرهنگ علیرغم بروز پدیده های مثبت و منفی، هنوز در جامعه عشایری رگه هایی از فرهنگ اصیل ایرانی -  اسلامی وجود دارد که امروزه بعنوان یکی از ظرفیت های گردشگری کشور مطرح است به همین دلیل گردشگران خارجی تمایل زیادی به دیدن زندگی عشایر ایران دارند.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش  اظهار داشت:  5.7 میلیون تن مجموعه تولیدات عشایر در بخش های مختلف دامی، لبنی، زراعی و کشاورزی در طول سال است.

 

وی با بیان اینکه ایران کشوری پهناور است که تراکم جمعیت آن نامتوازن است، افزود: یکی از پتانسیل های جامعه عشایری حضور آنان در مناطقی است که توقع حضور در آن مناطق هرگز نبوده است از همین رو عشایر از نظر مرزداری و پدافند غیرعامل مهترین مرزداران برای حفظ امنیت ملی کشور هستند.

 

قندالی گفت: در ایران دو سلسله جبال مهم و بسیار طولانی زاگرس و البرز وجود دارد که بهره برداری از این ظرفیت ها مستلزم زندگی مبتنی بر کوچ و منطبق با طبیعت است که جامعه عشایری کشوراین ویژگی ها را دارا هستند.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه یکی از وظایف این سازمان ارائه خدمات زیرساختی به کوچندگان است، خاطرنشان کرد: بر اساس نقشه دقیق، 60 هزار کیلومتر راه عشایری در سراسر کشور وجود دارد.

 

وی گفت: در حوزه تامین منابع حیاتی مثل آب، حدود 5.3 درصد عشایر از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند که در این زمینه تا رسیدن به شاخص مطلوب فاصله زیادی داریم.

 

قندالی یادآور شد: بعد از هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت انرژی های فسیلی از جمله کپسول گاز، در سوخت رسانی به مناطق عشایری با چالشی جدی مواجه شده ایم چرا که عشایر سالانه 400 تا 500 هزار تومان فقط برای تامین کپسول مورد نیاز خود هزینه می کنند.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: بر همین اساس ترویج انرژی های پاک و خورشیدی در مناطق عشایری در دستور کار قرار گرفته و توافق هایی هم در این خصوص با وزارت نیرو صورت گرفته و امیدواریم بتوانیم تا پایان برنامه ششم 75 هزار خانوار عشایری را به انرژی های خورشیدی مجهز کنیم.

 

وی در پایان با اشاره به آیین نامه ساماندهی عشایر کشور مصوب هیات وزیران در سال 1384، یادآور شد: این آیین نامه ظرفیت بزرگی برای ورود دستگاه های اجرایی کشور برای خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور است.

 

گفتنی است، گردهمایی سراسری ذیحسابان و مسئولین مالی امور عشایر کشور با حضور معاون دادستان و حسابرس کل دیوان محاسبات کشور، مدیرکل امور مالی وزارت جهاد کشاورزی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر و خانم یوسفی نیا مدیر مالی سازمان امور عشایر در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.


١٧:٠٨ - شنبه ٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٢٩    /    تعداد نمایش : ١٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


  ارتباط با سازمان کد پستی: 1416943571
  آدرس: تهران- میدان فلسطین - خیابان فلسطین - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12
ایمیل سازمان: Ashayer@ashayer.ir
  تلفن های تماس: 66412360 و 5-66973883-021   دورنگار: 66412691     سامانه پیام کوتاه: 664 000 100
روابط عمومی:  66973789

 

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان امور عشایر ایران است.
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک