پنل ارسال خبر
نسخه چاپی

 

معرفی ایلات و طوایف استان البرز

 

وسعت و جمعیت استان

استان البرز با مساحت 5284 کیلومتر مربع در شمال ايران و در دامنه‌های جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان مرکزی، از غرب به استان قزوین و از شرق به استان تهران محدود می‌شود.

استان البرز در یک ناحیه تقریبا کوهستانی قرار دارد به طوری که بیش از دو سوم آن را منطقه کوهستانی و کمتر از یک سوم آن را دشت و زمین‌های خشک و شوره‌زار، تپه‌ها و کوه‌های کم‌ارتفاع، رشته‌کوه‌هایی با ارتفاع متوسط، اراضی تراس گونه، زمین‌های هموار، نیمه هموار پای کوهی یا میان کوهی، ارتفاعات و قلل مرتفع تشکیل داده است .این استان دارای اقلیم متنوع است به گونه‌ای که از اقلیم بیابانی در قسمت‌های جنوبی (به دليل مجاورت با دشت) شروع و تا اقلیم‌های نیمه مرطوب و مرطوب در قسمت‌های شمالی ادامه پیدا می‌کند. بیشتر بارندگی استان به شکل برف است و در اواخر زمستان و اوایل بهار بیشترین میزان بارش و در مرداد ماه نیز کمترین میزان بارش را دارد.

جمعیت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395، جمعیت استان البرز دو میلیون و 712 هزار و 400 نفر است و مرکز آن شهر کرج می باشد.

 

جمعیت عشایری

بر اساس نتایج پایه اولین سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در سال 1399، جمعیت عشایری استان البرز در دوره قشلاقی 590 خانوار با جمعیت دوهزار و 239 نفر و در دوره ییلاقی 600 خانوار با جمعیت دوهزار و 245 نفر است.

 

ایلات

ایلات عشایر استان البرز شامل: ایل کلهر، ایل مغان، ایل شاهسون و ایل سنگسری می باشند.

 

طوایف مستقل

طوایف مستقل استان البرز عبارتند از: عرب (باقری، جمالی، صادقی، عبدی)، الیکایی، فشند، کلوند، کلکویی، تات.

 

شهرستان های عشایرنشین

کرج، نظرآباد، اشتهارد، فردیس، ساوجبلاغ، طالقان.

 

 تعداد و نوع دام

نوع دام در اختیار عشایر استان البرز شامل دام سبک و سنگین است. در مجموع عشایر استان البرز 321 هزار رأس دام سبک و دو هزار و 400 رأس دام سنگین در اختیار دارند.

 

مهمترین تولیدات عشایر استان

مهم­ترین تولیدات لبنی: شیر، سرشیر، پنیر، کره، آروشه، چیکو، ماست، کشک و روغن.

مهم ترین صنایع دستی: قالی، قالیچه، گبه، گلیم، جاجیم، ورنی، پلاس، خورجین و معرق سنگ.

مهم ترین گیاهان دارویی: چای کوهی، آویشن و اسپند.