پنل ارسال خبر
نسخه چاپی

 

 معرفی ایلات و طوایف استان اصفهان

 

وسعت و جمعیت استان

استان اصفهان با مساحت ۱۰۷۰۴۵کیلومتر مربع در بخش مرکزی ایران واقع شده است. این استان از شمال به استان های مرکزی، قم و سمنان، از جنوب به استان های فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از مشرق به استان های یزد و خراسان جنوبی و از غرب به استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری محدود شده است. آب و هوای استان اصفهان از نوع بیابانی است و وجود رشته کوه های زاگرس در قسمت غرب آن مانع نفوذ رطوبت به نواحی مرکزی و شرق استان می گردد.

جمعیت: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395، جمعیت استان اصفهان 5 میلیون و 120 هزار و 850 نفر است و مرکز آن شهر اصفهان می باشد.

 

جمعیت عشایری

بر اساس نتایج پایه اولین سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در سال 1399، جمعیت عشایری استان اصفهان در دوره قشلاقی 988 خانوار با جمعیت پنج هزار و 273 نفر و در دوره ییلاقی 11 هزار و 39 خانوار با جمعیت 53 هزار و 193 نفر است.

این در حالی است که بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور که در سال 1387 توسط مرکز آمار ایران انجام شده بود، جمعیت عشایری استان اصفهان در دوره قشلاقی یکهزار و 921 نفر (373 خانوار) و جمعیت ییلاقی عشایر این استان 51 هزار و 63 نفر (9232 خانوار) بود.

 

ایلات و طوایف

ایلات عشایری استان اصفهان شامل سه ایل قشقایی، بختیاری و عرب جرقویه است. ایل قشقایی بیشترین آمار جمعیتی عشایر استان اصفهان را دارد.

طوایف ایل قشقایی مستقر در استان اصفهان شامل طوایف دره شوری، فارسیمدان، شش بلوکی و عمله می شوند.

طوایف ایل بختیاری مستقر در استان اصفهان شامل طوایف زراسوند، محمدصالح، زلقی، بهداروند، ممزایی و چهاربری می شوند.

طوایف ایل عرب جرقویه مستقر در استان اصفهان شامل طوایف عرب جعفری، عرب مومنی، عرب مختاری، رضایی رامشه، عرب صالحی، علی رضایی می شوند.

 

شهرستان های عشایرنشین

شهرستان های عشایرنشین استان اصفهان عبارتند از: سمیرم، اصفهان، فریدونشهر، چادگان، شهرضا و دهاقان.

 

تعداد و نوع دام

نوع دام در اختیار عشایر استان اصفهان شامل دام سبک (گوسفند و بز)  و دام سنگین (گاو، گاومیش و شتر) است. بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور که در سال 1387 توسط مرکز آمار ایران، در مجموع عشایر استان اصفهان 849 هزار و 696 رأس دام سبک و 12 هزار و 506 رأس دام سنگین در اختیار دارند.

 

مهمترین تولیدات عشایر

مهمترین تولیدات لبنی: شیر، کره، پنیر، ماست چکیده، روغن، دوغ و قارا.

مهمترین صنایع دستی: قالی، قالیچه، گبه، گلیم، زیلو، جاجیم، پلاس، خورجین، توبره، چوقا، گیوه و حصیر.

مهمترین گیاهان دارویی: موسیر، زرین گیاه، آویشن، کتیرا، اسفند، آنغوزه، بومادران، رازیانه، لیزک، قارچ، ریواس، شاتره، بارهنگ، شیرین بیان، بابونه، اسطوقودوس، تره کوهی، گل بنفشه، خاکشیر و پونه.