پنل ارسال خبر
نسخه چاپی

 

معرفی ایلات و طوایف استان آذربایجان شرقی

 

وسعت و جمعیت استان

استان آذربایجان شرقی با مساحت 45491 كیلومتر مربع در گوشه شمال غرب ایران واقع شده است. این استان از شمال با كشورهای آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان به طول 235 كیلومتر دارای خط همجواری با رود ارس است و از غرب و جنوب غربی با  استان آذربایجان غربی، از جنوب با استان زنجان و از شرق با استان اردبیل مرز مشترك دارد.

آذربایجان‌شرقی منطقه ای سردسیر و كوهستانی محسوب می‌شود كه حدود 40درصد از سطح آن را كوهستان فرا گرفته و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشك به حساب می‌آید و دارای آب و هوای سرد و خشك است ولی به علت تنوع توپوگرافیكی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است و همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار دارد. علاوه بر پوشش گیاهی متنوعی كه در فضاهای جلگه‌ای، دره‌ای و كوهستانی استان وجود دارد، جنگل‌های متراكمی نیز نقاط مختلف استان را پوشانده است.

جمعیت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395، جمعیت استان آذربایجان شرقی سه میلیون و 900 هزار نفر است و شهر تبریز مرکز آن است.

 

جمعیت عشایری

بر اساس نتایج پایه اولین سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در سال 1399، جمعیت عشایری آذربایجان شرقی در دوره قشلاقی 7هزار و 891 خانوار با جمعیت 32هزار و 455 نفر و در دوره ییلاقی 13هزار و 967 خانوار با جمعیت 55هزار و 302 هزار نفر است.

این در حالی است که بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور که در سال 1387 توسط مرکز آمار ایران انجام شده بود، جمعیت عشایری استان آذربایجان شرقی در دوره قشلاقی 70 هزار و  577 نفر (13295 خانوار) و جمعیت ییلاقی عشایر استان  43 هزار و 875 نفر (8097 خانوار) است.

 

ایلات

ایلات عشایری آذربایجان شرقی شامل دو ایل شاهسون و قره داغ است.

 

طوایف مستقل

طوایف مستقل استان عبارتند از: بالکانلو، قره موسالو، کورانلو، اینالو، قاجار، چلبیانلو، آق باشلو، حیدرلو، دری، حاج آلو.

 

شهرستان های عشایرنشین

 اسکو، اهر، بستان آباد، بناب، تبریز، جلفا، چاراویماق، خداآفرین، سراب، شبستر، عجب شیر، کلیبر، مراغه، مرند، ملکان، میانه، ورزقان، هریس و هشترود.

 

تعداد و نوع دام

نوع دام در اختیار عشایر استان آذربایجان شرقی شامل دام سبک و سنگین  است. بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور در سال 1387 توسط مرکز آمار ایران، در مجموع عشایر آذربایجان شرقی یک میلیون و 934 هزار و 218 رأس دام سبک و 507 هزار و 144 رأس دام سنگین در اختیار دارند.

 

مهمترین تولیدات عشایر

مهم­ترین تولیدات لبنی: شیر، پنیر، کره، ماست،

مهم ترین صنایع دستی: ورنی، قالی و قالیچه،

مهم ترین گیاهان دارویی: آویشن و خار مریم،