نسخه چاپی


نماینده عشایر گچساران در شورای عشایری شهرستان:

بند سیاه چادرهای عشایر گچساران به لوله های نفت بسته است

نماینده عشایر گچساران در شورای عشایری این شهرستان با بیان اینکه جامعه عشایری برای دولت هیچ گونه هزینه‌ای ندارند بلکه باعث تولید و رونق اقتصادی در کشور هستند، گفت: بند سیاه چادرهای عشایر گچساران به لوله‌های نفت بسته است و از عشایر فقط صدای زنگوله‌های دام‌ مانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد، نشست شورای عشایر شهرستان گچساران با حضور علی خوانپایه فرماندار گچساران، مهرداد کدخداپور سرپرست اداره کل امور عشایر استان و نمایندگان عشایر در سالن کنفرانس فرمانداری گچساران برگزار شد.

در این نشست یکی از نمایندگان عشایر شهرستان با بیان اینکه جامعه عشایری برای دولت هیچ گونه هزینه‌ای ندارند بلکه باعث تولید و رونق اقتصادی در کشور هستند، گفت: بند سیاه چادرهای عشایر گچساران به لوله‌های نفت بسته است و از عشایر فقط صدای زنگوله‌های دام‌ مانده است.

وی اظهار داشت: عشایر منطقه در دریافت تسهیلات با مشکل جدی روبرو هستند به طوریکه با سخت گیریهای بانک بسیاری از دامداران قید دریافت وام را می‌زنند که دولت باید در خصوص این معضل چاره اندیشی کند و راهکارهای ساده‌تری همانند استان همجوار برای دریافت تسهیلات دامداری پیش بینی کند.

نمایندگان عشایر شهرستان گچساران با گلایه از دستگاه‌های ذیربط عنوان کرد: عشایر در احیاء مراتع خود هیچ نقشی ندارند. تردد افراد در مراتع عشایر و قطع درختان و برداشت بی رویه گیاهان و میوه وحشی آسیب بسیار جدی به مراتع عشایر زده است به طوریکه ما هم بعنوان مرتعدار اجازه جلوگیری قانونی از این افراد سودجو را نداریم و هیچ دستگاهی هم بع فکر ما و این سرمایه ملی نیست.

وی افزود: افزایش سرقت دام عشایر یکی دیگر از مشکلات عشایر منطقه می‌باشد که امیدوارم در این خصوص اقدامات جدی صورت بگیرد.

سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با بیان اینکه بر اساس آمار موجود کهگیلویه وبویراحمد رتبه دهم جمعیت عشایری کشور را دارد، گفت: برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد برنامه‌های جامعی از جمله ضدعفونی مخازن ذخیره آب و تانکرهای آبرسانی سیار در دستور کار قرار گرفته است.

کدخداپور با اشاره به اینکه شهرستان گچساران قطب اصلی عشایر استان به شمار می‌رود و نقش مهمی در تولیدات محصولات دامی دارد، اظهار کرد: سال گذشته  عملیات  تأمین آب پایدار به منطقه شرق گچساران آغاز شد که تا کنون هفت میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است.

فرماندار گچساران نیز در شورای عشایری شهرستان با بیان اینکه تأمین نیازها و ایجاد زیرساخت‌ها در مناطق عشایرنشین همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد، گفت: بخشی از حفاظت از لوله‌ها و تاسیسات نفتی به صورت غیر مستقیم بر عهده عشایر است و به تناسب این خدمات غیرمستقیم می‌طلبد که حوزه نفت با این قشر از جامعه همکاری لازم را داشته باشد.

خوانپایه ادامه داد: بیش از 70 درصد از سهم عشایر شهرستان گچساران از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده به امور عشایر تخصیص داده شده است.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٩ - ٢٢:٣٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: