نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

افتتاح 625 پروژه آبرسانی به عشایر به یک موضوع ملی تبدیل شد

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به بهره برداری از 625 پروژه آبرسانی به عشایر، اظهار داشت: با اقدامات و تلاشهایی که در ستاد و استانها انجام شد افتتاح این پروژه ها به یک موضوع ملی تبدیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، چهارمین همایش ویدئو کنفرانسی مدیران ستادی و استانی امور عشایر کشور در سال ۹۹ در روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه به ریاست کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر در تهران برگزار شد.

بهره برداری از 625 پروژه آبرسانی به عشایر، صدور کارت تردد و بیمه دام، تامین نهاده دامی، افزایش سرمایه تشکلهای عشایری، مستندسازی و واگذاری و تغییر و تحویل پروژه ها، توجه به نیروی انسانی و موضوع کرونا از محورهای اصلی سخنان رئیس سازمان امور عشایر در این نشست بود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به بهره برداری از 625 پروژه آبرسانی به عشایر، اظهار داشت: با اقدامات و تلاشهایی که در ستاد و استانها انجام شد افتتاح این پروژه ها به یک موضوع ملی تبدیل شد که از زحمات همه همکارانی که در این حوزه تلاش کردند قدردانی می کنم.

قندالی با اشاره به 15 مهر "روز ملی روستا و عشایر"، یادآور شد: در تقویم رسمی کشور کلمه ای از عشایر وجود نداشت و در جلسات شورای عالی فرهنگی خیلی تلاش و پیگیری کردیم که یک روز خاص برای عشایر ثبت شود و خوشبختانه کلمه عشایر در روز 15 مهرماه به عنوان "روز ملی روستا و عشایر" ثبت شد.

وی گفت: امسال به دلیل محدودیت های کرونا امکان برگزاری همایش و نمایشگاه وجود نداشت و بنا شد مراسم این روز به صورت ویدئوکنفرانس در استانها برگزار شود و در سطح ملی هم پروژه تامین آب پایدار در بمرود خراسان جنوبی به عنوان نمونه ای از  625 پروژه آبرسانی به عشایر در ارتباط تصویری توسط رئیس جمهوری افتتاح شد.

 

تامین آب پایدار برای عشایر با استفاده از همه ظرفیت ها

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر تسهیل در برخورداری عشایر از امکانات زیرساختی همچون آب که یک منبع حیاتی و خدمت غیرقابل انکار است گفت: باید از همه فرصتها و ظرفیت های موجود برای تامین آب پایدار و شبکه ای برای عشایر استفاده کنیم.

قندالی ادامه داد: آبرسانی سیار در آینده به مراتب سخت تر از گذشته خواهد شد و با بهره برداری از 625 پروژه تامین آب پایدار برای عشایر باید اتکا به آبرسانی سیار در مناطق عشایری کمتر شود.

وی تاکید کرد: آبرسانی و تامین آب روستاها به ما ارتباطی ندارد و هرگونه هزینه کرد اعتبارات مربوط به آبرسانی به عشایر در روستاها، ظلم به عشایر و خلاف قانون است.

قندالی همچنین تاکید کرد: نگهداری پروژه‌های بزرگ آبرسانی در مناطق عشایری بعد از اجرا باید به آب و فاضلاب استانها واگذار شود.

 

بیمه دام عشایر تاکید صریح قانون است

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه حدود یکسال از طرح صدور کارت تردد دام عشایر می گذرد و متاسفانه عملکرد استانها در این خصوص ناامیدکننده است، گفت: موضوع کارت تردد و بیمه دام عشایر بسیار مهم و تاکید صریح قانون است که باید به صورت جدی پیگیری شود.

قندالی ادامه داد: صدور کارت تردد و کدگذاری دام یقینا در صورت تحقق صادرات دام عشایر که در حال پیگیری هستیم، موثر خواهد بود.

قندالی افزود: در سرشماری جدید و ثبتی مبنایی عشایر در یکی از استانها 54 هزار خانوار عشایری ثبت شده اما صدور کارت تردد دام عشایر این استان صفر است که آمار عشایر استان را دچار خدشه می کند.

 

تشکلهای عشایری نهاده دامی عشایر را تامین کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: در ابتدای سال در خصوص تامین نهاده دامی عشایر هشدار دادم و ۲۴۰ تشکل عشایری کشور اگر هر کدام به طور میانگین ۵۰ تن نهاده خریداری می‌کردند الان بیش از ۱۰۰ هزار تن نهاده تامین کرده بودیم که به نفع عشایر بود.

قندالی با تاکید بر اینکه تشکلهای عشایری از هر جا و طریقی که می‌توانند نهاده دامی عشایر را تامین و تبدیل به خوراک کنند، گفت: اگر افزایش سرمایه اعضای تشکلها در چند سال اخیر اتفاق افتاده بود، امروز ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تامین نهاده دامی داشتیم.

وی گفت: از سوی اتحادیه عشایری و صندوق حمایت از بخش کشاورزی عشایری نقدینگی لازم برای تهیه نهاده دامی عشایر تامین شده و اگر ضعفی وجود دارد مربوط به تعاونی های عشایری استانها است.

قندالی ابراز داشت: تا زمانی که نتوانیم اصلاح ساختار در تشکلهای عشایری انجام دهیم در وضعیت تشکلها بر اساس آنچه برنامه ریزی کرده ایم اتفاقی نخواهد افتاد.

وی با اذعان به اینکه در بازار محصولات عشایری تقریبا هیچ حضوری نداریم، گفت: باید ضوابطی را در این حوزه تعریف کنیم و کسانی که می خواهند عضو هیئت رئیسه تعاونی های عشایری شوند این ضوابط را بدانند.

 

اختصاص پنج میلیارد تومان تسهیلات برای اتحادیه های عشایری

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: برای هر اتحادیه عشایری تا سقف پنج میلیارد تومان و برای هر تعاونی عشایری تا سقف دو میلیارد تومان به صورت قرض الحسنه تسهیلات اختصاص داده ایم و تاکنون چنین فرصتی برای تشکل ها فراهم نشده بود که باید از این فرصت بهره برداری لازم را انجام دهند.

قندالی خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه هفته گذشته 50 میلیارد تومان در هیات دولت تسهیلات با سود 4 درصد و بازگشت 5 ساله مصوب شد و سال گذشته نیز 50 میلیارد تومان مصوب شده بود که تعاونی های عشایری نباید به راحتی از این فرصت بگذرند چراکه اگر این اعتبارات جذب و نهاده برای عشایر تامین شود 14 درصد مابه التفاوت سود تسهیلات بانکی به نفع عشایر خواهد شد.

وی با بیان اینکه به ازای پروار هر راس دام 500 هزار تومان تسهیلات به عشایر پرداخت می کنیم، گفت: باید با 80 درصد این تسهیلات نهاده دامی برای عشایر تامین شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: هیچ تشکلی حق ندارد از محل تسهیلات اختصاصی به عشایر حقوق و مزایای پرسنل خود را بدهد و این تسهیلات برای مردم و عشایر است. 

 

کار بزرگ سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه در سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کار بزرگی انجام شد که از همه همکاران ستادی و استانی و تشکلهای عشایری قدردانی می کنم، افزود: ما از این آمار دفاع می کنیم اما بعضی افزایش آمارها در برخی از استانها دچار اشکال است که لازم است بررسی مجدد شود.

قندالی اظهار داشت: در سرشماری جدید فارغ از نتایج سرشماری عشایر در سال 1387 باید سرشماری عشایر کوچنده استانهای تازه تاسیس با یک نگرش جدید صورت گیرد.

 

استفاده از ظرفیت فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه فراکسیون عشایری مجلس دهم کارهای بزرگی برای عشایر انجام داد، اظهار داشت: در مجلس یازدهم اتفاق بزرگی که افتاده این است که رئیس فراکسیون عشایری عضو هیئت رئیسه مجلس هم هست که این فرصت بسیار خوبی برای عشایر است.

قندالی افزود: در حال حاضر تعداد اعضای فراکسون عشایری مجلس 100 نفر است و حد نصاب آن تا 180 نفر می باشد که لازم است مدیران استانها نمایندگان استانی را ترغیب به عضویت در این فراکسیون کنند.

 

فوت سه نفر از عشایر کشور بر اثر ابتلا به کرونا

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به مکاتبات صورت گرفته از سوی سازمان و وزارت بهداشت با استانها برای مدیریت و انجام کوچ مکانیزه کوچ پاییزه به منظور پیشگیری از شیوع کرونا، گفت: متاسفانه در هفته گذشته سه نفر از عشایر کشور بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند که باید مدیریت بیشتری در این ارتباط صورت گیرد.

وی گفت: موضوع کرونا در همه سطوح ستادی و استانی و شهرستانی باید جدی گرفته شود و دستورالعملها رعایت شود و اگر کسی تمرد کند جریمه و معرفی به هیات تخلفات اداری طبق دستورالعملهای صادر شده صورت می گیرد.

 

نیروهای جدید در همان جایی که تعهد داده اند مشغول کار شوند

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به جذب نیرو در امور عشایر استانها گفت: این نیروها به زودی به امور عشایر استانها و شهرستانهای کشور ملحق می شوند و هر کس در هر جایی که تعهد خدمت داده باید در همان جا مشغول به کار شود.

قندالی با بیان اینکه توجه به نیروی انسانی برای ما حائز اهمیت است، ابراز داشت: موضوع توجه به نیروی انسانی و غفلت از آن جایز نیست و همه نیروها برای ما ارزشمند هستند و باید تک تک آنان را به عنوان سرمایه ای بی بدیل حفظ کرد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٩ - ٠٠:٤٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: