نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

عشایر کشور سالانه ۶ میلیون تُن محصول تولید می‌کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران بلا بیان اینکه عشایر جامعه‌ای مولد، کم‌توقع و خوداتکا هستند، گفت: عشایر کشور سالانه ۶ میلیون تُن انواع محصولات دامی، زراعی، باغی و صنایع دستی تولید می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان آذربایجان غربی کرمعلی قندالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارومیه اظهار داشت: طبق آخرین سرشماری که ۱۱ سال قبل صورت گرفته، جمعیت عشایری کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار ثبت شده که ۳۵ درصد صنایع دستی و ۲۵ درصد گوشت قرمز (معادل ۱۹۵ هزار تُن) کشور را تولید می کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس سرشماری جدید، جمعیت عشایری کشور که به زودی نتایج آن از طریق مرکز آمار ایران اعلام خواهد شد، به یک میلیون و 300 هزار نفر افزایش پیدا کرده و در بعد خانواری نیز از ۲۱۳ هزار خانوار به ۲۳۴ هزار خانوار افزایش یافته‌ است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: ۷۰ درصد اقتصاد عشایر کشور متکی به دام است و کوچ‌رو بودن (زندگی در مناطق قشلاقی و ییلاقی)، تولید محصولات پروتئینی، لبنی، گیاهان دارویی و صنایع دستی از شاخصه‌های جامعه عشایری است.

۶۶ هزار کیلومتر ایل‌راه در کشور احداث شده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: یکی از راهکارها برای توانمندسازی عشایر ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در زمینه راه دسترسی آسان به مناطق ییلاقی و قشلاقی است و در حال حاضر ۶۶ هزار کیلومتر ایل‌راه در کشور احداث شده است.

وی افزود: ایل‌راه‌های احداث شده در این مدت به صورت کامل نقشه‌برداری شده و به زودی اطلس این راه‌ها تهیه و در اختیار عشایر قرار داده می‌شود.

قندالی اظهار داشت: یکی دیگر از راهکارهای توانمندسازی عشایر کشور تامین آب سالم و بهداشتی برای جمعیت عشایری و دام‌ آنان است که امسال به همین منظور، یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال از بودجه سالانه برای اجرای ۱۶۰ پروژه آبرسانی در سامانه‌های عشایری کشور اختصاص یافته است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: تامین آب سالم برای تداوم حضور عشایر در مناطق ییلاقی و قشلاقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

۳۳ هزار خانوارهای عشایری از پنل خورشیدی استفاده می‌کنند

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: به منظور تامین و دسترسی عشایر به انرژی و جلوگیری از تخریب محیط زیست، هم اکنون ۳۳ هزار خانوار عشایری از پنل خورشیدی استفاده می‌کنند.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال ۱۲ هزار و ۳۰۰ خانوار عشایری دیگر با نصب پنل خورشید از انرژی پاک بهره‌مند می‌شوند و سال آینده نیز برنامه‌ریزی برای نصب پنل خورشیدی برای ۱۰ هزار خانوار عشایری است.

قندالی با اشاره به اینکه انرژی خورشیدی منبعی قابل دسترس، رایگان و تجدیدپذیر است که استفاده از آن میزان قابل توجهی از وابستگی عشایر به سوخت‌های فسیلی و چوب درختان را کاهش می‌دهد، اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی سازمان امور عشایر باید تا دو سال آینده ۵۰ هزار خانوار عشایری برق مورد نیاز خود را از طریق پنل‌های خورشیدی تامین کنند.

اختصاص ۹ هزار میلیارد ریال اعتبار به زنجیره تولید گوشت قرمز 

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: به منظور توانمندسازی عشایر و افزایش میزان تولید گوشت قرمز در دو سال اخیر در مجموع ۹ هزار میلیارد ریال اعتبار به زنجیره تولید گوشت قرمز این جمعیت اختصاص پیدا کرده است. 

وی گفت: سال گذشته در مجموع بیش از چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای کمک به زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر کشور اختصاص داده شده بود و در نیمه نخست امسال نیز دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر داده شده است.

قندالی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در نیمه دوم سال نیز دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به عشایر اختصاص پیدا می‌کند و به این ترتیب مجموع تسهیلات بانکی سال ۱۳۹۹ به پنج هزار میلیارد ریال افزایش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: تعاونی‌های عشایری باید به فکر زنجیره تولید باشند و تنها به تولید فرآورده خام دامی بسنده نکنند بلکه هم در مقوله تولید علوفه و نهاده دامی و هم در تولید گوشت و فرآوری آن و حتی بازار فروش وارد عمل شوند.

وی با اشاره اهمیت گردشگری  عشایر اظهار داشت: مناطق ییلاقی و قشلاقی و صنایع دستی عشایر که اصالت خاصی دارند، از جمله جاذبه‌های گردشگری بسیار خوبی هستند که می‌تواند زمینه را برای اشتغال جانبی برای عشایر فراهم کند.

قندالی افزود: هم اکنون در بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی عشایر کشور به گیاهان دارویی اختصاص یافته و این سازمان برای بهره‌وری بیشتر از منابع آب و خاک از کشت نهال در اراضی عشایری شیب‌دار حمایت می‌کند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٩ - ١٩:٢٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: